Search Icon

The Restoration of Christian Marriage

Marriage Divorce

Osobni Poznamka

Bratri a sestry v Kristu, drive nez zacnete, chtel bych, abyste vedeli, ze jsem dosud nedosahl vyssiho volani ke kteremu mne Pan vola, to znamena naproste poslusnosti a spolehnuti se na nej. Denne bojuji proti pokuseni, ktere je sobectvi, pycha, hnev, sebelitost a vsechny dalsi hrichy tela. Kdyz mluvim o Zlem tohoto veku, casto mluvim o tom, co osobne znam. Kdyz poukazuji na velkou nutnost pokani a osobni svatosti pred Panem, mam na mysli to, co delam ja sam kazdy den. Kdyz mluvim o cirkvi, nemyslim jednotlive sbory ci denominace , ani zadnou cirkevni instituci, ale pravdive a jednotne telo vericich ve velkeho a svateho, slavneho Boha a Spasilele, Jezise Krista. Vim take, ze On je schopen obnovit cirkev, budeme-li Ho hledat celym srdcem! "Modlim se, aby On pouzil tohle ponizene dilo, aby vam zehnal a pomohl pochopit Boha,se kterym mame co do cineni." – Stephen Wilcox

Obnova Krestanskeho Manzelstvi

Volani po Naprave

Mili krestane

Jak zijeme ve svete zacatkem 3. tisicileti je jen spravne a vhodne, kdyz zhodnotime, kde stojime v prave vire dane nam cirkvi Jezise Krista a napsanym slovem Bozim. Vskutku jsme zadani to ucinit,uvazit a zvazit, jako apostol Pavel , kdyz rekl:

"Sami sebe se ptejte, zda vskutku zijete z viry,sami sebe zkoumejte. Coz nechapete,ze Jezis Kristus je mezi vami? Ledaze jste pred Nim neobstali."2. Kor. 13,5.

Je nutne vzit apostolovo prikazani vazne a poddat sami sebe Bozimu vedeni shora, Jeho napsanemu slovu, Svate Bibli. Toto dilo je pokus to ucinit v oblasti krestanske moralky.

Obnovu znajici krestane se dotykaji mnoha aspektu snizeneho standartu a chovani videneho v mnohych dnesnich sborech. Pod inspiraci Ducha Svateho mnozi na to poukazuji a navrhuji spravne leceni, ktere je ucinne v uprimne snaze. Nelze vydrzet mnohe krize ve sborech, tato castecna zadost o obnovu je umyslne zamerena na manzelstvi, rozvod a nove manzelstvi, coz je stred krestanske moralky a svatosti v teto generaci.

Klic od prednich dveri cirkve

Zakladni stavebni kamen spolecnosti je na biblickem podkladu muze – zeny rodina. To je to , co nas oddeluje od uplneho socialniho a duchovniho padu. Bez toho jsme ohrozovani neomezenou nemoralni volnosti, se vsi nenavisti, zadosti a sobectvim ne nepodobnym tomu, co bylo v Sodome a Gomore. Satan nenavidi manzelstvi a miluje rozvod. To mu dovoluje proklinat mysli a srdce vsech zucastnenych, menit to, co bylo drive milovano v nenavist, horkost a podvod.

Smrt

Bratri a sestry, kdyz Buh tvoril tento svet vedel, jake jsou moznosti nasi rasy a co my jako jednotlivci ucinime. Stvoril lidi, muze a zenu, ucinil kazdeho jinak sexualne, ale tak, aby se doplnovali. Kde je jeden sexualne slaby, On ucinil druheho silnym. To je proc " opaky se pritahuji " v soudnictvi. Jenze pro nasi padlou prirozenost, tyto stejne a dobre rozdily mezi muzem a jeho zenou budou vzdy zakladem pro spory, nesouhlas a nepratelstvi bez posvecujiciho vlivu Ducha Svateho.

Kdyz lide padli a zdedili hrisne sklony, zaklad pro vyvazeny , rovny vztah mezi muzem a zenou padl s nimi. Nasledne oddeleni zpusobene hrichem zlomilo nejen prvotni vztah v intimnim pratelstvi mezi Bohem a clovekem, ale taky mezi muzem a zenou. Semena nevyznaneho hrichu a smrtici uroda kterou produkuji, je vzdy ve stredu kazdeho rozbiteho domu.

Za kazdym rozvodem lezi rozbite zakony a odhozena Bozi laska. To je proc zde neni reseni pro soucasny pokles moralky v cirkvi vyjma ciste zadosti po Bozim slovu skrze silu Ducha Svateho. Nic jineho nepomuze.

Dech

Kdyz Buh Otec zjevil tajemstvi spaseni skrze Jezise Krista, naseho Pana, Jeho zastupnou smrti a vzkrisenim, umoznil nam tim uteci od vecnych nasledku nasich osobnich hrichu do nekonesneho obecenstvi s Nim. Vsechno se zmenilo!

Tento zazrak lze dostat zdarma uprimnym pozadanim Boha, aby nam odpustil nase viny a obracenim nasich zivotu k Nemu. Buh nam pak odpousti nase hrichy tim, ze polozi trest za ne na Jezise. Neni zde nic, co muzeme vic ucinit, abychom si zaslouzili ci ziskali nase spaseni. On svobodne dycha novy zivot do nasich mrtvych dusi a tim dava rust Bozimu Duchu v nas.

Tento nadprirozeny cin duchovniho stvoreni obnovuje nas od smrti v nasich hrisich, premenuje v nas Vecneho ducha schopneho intimniho pratelstvi s nim. Touto zmenou vsechno je ucineno nove v Jezisi. Svou prolitou krvi On uzdravuje a cini nove pratelstvi se sebou samym, to, ktere jsme ztratili kvuli hrichu a vzpoure. On , jen On meni nasi celou prirozenost hluboko uvnitr a vede nas k tesnejsimu chozeni s Nim .

Zivot

Vztah s Bohem, ktery nema Jezise ve svem stredu, vedeni do svatosti a Duchem naplneny zivot, neni opravdovy vztah spaseni. Muz ci zena, ktery (a) by mel (a) spasenou dusi setkanim s Jezisem, si bude prat radostne Ho nasledovat a poslouchat. Pokud tomu tak neni, maji klamnou viru a bezcenne odpusteni. Tak jak On rekl:

"Moje ovce slysi muj hlas, ja je znam, jdou za mnou a ja jim davam vecny zivot; nezahynou na veky a nikdo je z me ruky nevyrve. Muj Otec , ktery mi je dal, je vetsi nade vsecky a nikdo je nemuze vyrvat z Otcovy ruky. Ja a Otec jedno jsme." Jan 10, 27-30

Drive nez Otec nam poslal sveho Svateho Ducha, byli jsme neschopni zit pro Neho tak, jak bychom meli, nebot hrich mel neudrzitelne panstvi v nas. Ale Jezis zmenil pravidla a moc, dokonal svou smrti a vzkrisenim. Uz tedy dele nemame vymluvu a omluvu ci duvod hresit proti Bohu a jeden vuci druhemu. Jeden kazdy z nas ma vsechno pravo dostupne pro nas mit Jeho moc v nasich zivotech tak, abychom Ho poslouchali.

Potreba pro spravnou obnovu

Dnes v temer kazde forme presvedcovani krestanu, platnost Boziho slova , jedinecne vedeni prvnich apostolu a take autorita Jezise Krista je zkousena a znovu urcovana liberalni linii. Jen velmi malo sboru je vyjimkou, historicka krestanska vira se zretelem na zabavu, sexualni hrich a oddeleni se od sveta uz neni dale ucena, prijimana anebo praktikovana mezi krestany.

Nasledne, epidemie nemoralnosti je smetena pryc ve vetsine sboru. Nasledny rozklad tohoto uceni je kompromis evangelia Jezise Krista tak, jak bylo uceno a upraveno narodum. Mnohe sbory odpadly od zakladu biblickeho uceni a viry,jako vzpominky na minula probuzeni a svata obnova zapadla do vzdalene minulosti. Autor knihy Soudcu to popisuje touto cestou:

"V tech dnech nemeli v Izraeli krale. Kazdy delal, co uznal za spravne." Soud. 21,25.

Vedeni sveta do nemoralnosti

Snizena moralka a etika cirkve, videna jako velmi nizka a mira rozvodu prevysuji neverici svet. Dle nejposlednejsi statistiky rozvodu (d) je vyssi pocet mezi "znovuzrozenymi " krestany nez v cele spolecnosti, mezi ateisty a agnostiky. Dalsi studie ukazuje, ze pocet rozvodu v cele cirkvi je stejne vysoky jako ve svete. Evangelicke cirkve pysne na " viru v Bibli " a theologii, velmi casto vedou ve vysi rozvodu. (d).

Dle nejposlednejsich statistik v " opasku Bible" v Americe,kde je nejvetsi procento evangelickych krestanu, pocet rozvodu je o 50 % vyssi nez v celem narodu. Dale nedavna studie ukazuje, ze starsi ted maji 2.misto v poctu rozvodu ze vsech povolani v severni Americe. (d)

Tyhle statistiky neudivi toho,kdo sleduje styl zivota. Po leta stupen " krestanskeho " chovani v oblasti cti, primosti a posveceni zivota stoupa ci pada u tech, kdo jsou v spolecnosti jako takove. Pres ocekavani opaku je zde maly zretelny rozdil ve stylu zivota, ktery " krestane " ziji denne nez mezi temi, kdo otevrene nasleduji padlou prirozenost bez jakychkoliv prekazek.

At uz toto meritko obrazi cokoliv, je blize skutecnosti, aniz rika, ze vetsina, ktera vyhlasuje novy zivot v Kristu a ti kteri ne, maji spolecne moralni principy a stupne bezboznosti, opak toho, co je Bozi Slovo.

Pokud uvazime, ze verejna moralka jako takova je ve velmi nizkem stupni v moderni historii, neni spravne, aby obecny nazor soudil naseho Spasitele, sbory a krestany tak prisne protoze uz je pozde? Po nekolik poslednich desetileti jsme vice vysmivani mnohymi mimo cirkev jako necestni a pokrytci. Nyni rozsirena nemoralnost a manzelska nevera jsou spravne pridany, to neni jeste konec. Hrich plodi hrich. To nejhorsi ma jeste prijit.

Tyhle negativni predpovedi nejsou stvorenou iluzi nekoho, kdo nenavidi Krista a cirkev, ale tvrdou pravdou toho, kdo plne zavisi na Nem a vede ke spaseni a znamosti Jezise Krista anebo k vecnemu zatraceni a trestani. Jezis Kristus to zaridil, my jsme tim povereni ocekavat a zaslouzit si mnohem vice, nez bylo nami prineseno.

Chybejici stopa

Cirkev ztratila respekt ve spolecnosti, mela by se zmenit za pomoci, vlivu a autority ziveho Boha, ktery jediny to muze ucinit. Pad neni jen v kazani evangelia, ale v odpadnuti sboru zit dle zjevene pravdy, ktera nam byla dana,

Mnozi z nas nepotrebuji vedce, kteri by nam rekli to, co uz sami vime a vidime, citime a zazivame ve svych rodinach a ve svem sboru.

Dukazy tohoto padu od Pana tak, jak je vidime, jsou vsude. Casto je to velmi spatne,neuveritelne zle. Navrhuji odhlednout se zpet k prvni cirkvi, kde verici zili v zive vode, dlouho predtim nez cirkev zacala s korupci, uplatky a zmatenym ucenim.

Pravdive uceni prvni cirkve o manzelstvi, rozvodu a novem manzelstvi

Cirkevni otcove drive byli mnohem vice obeznameni s kulturou a dobou kdy byl psan Novy Zakon,vice, nez my dnes. Ja sam osobne nemohu tvrdit, ze pravda cirkevnich otcu byla stejna jako apostolu, kteri byli osobne jmenovani a uceni nasim Panem a Spasitelem Jezisem Kristem. Dle meho nazoru jejich uceni nepridavalo, neubiralo ani nenahrazovalo inspirovane Slovo Bozi,ktere je v Bibli. Dovolavaji se stejne autority ve svem uceni.

Ignatius

Roku 110 n.l. kdyz byl v retezech na svem ceste do Rima, aby byl predhozen dive zveri v Koloseu pro svou viru, Ignatius, velky ucitel syrske cirkve, napsal dopis do Efesu. Prohlasuje urcita omezeni sve osobnosti.

Prestoze byl vazen jako velky ucitel cirkve,byl opatrny nepridavat specielni " apostolske postaveni " sobe ani svemu psani,aby bylo plne a ciste inspirovano jen Bibli. Povazoval sebe, verici v Efesu,stejne jako ostatni biskupy, kteri slouzili v znamem svete za rovne bezici ve vire a jednote cinit Bozi vuli. Az o staleti pozdeji mnoho sboru zacalo s formou raneho katolictvi, kdy autorita apostolu byla vyzadovana.

Jestlize cirkev predpokladala, ze ma ucitele v urade "apostola " davno po zivote puvodnich ucedniku ci apostola Pavla, zda se pak, ze o tom nic nevedela. Ale jak se ukaze, pravy opak je pravdou.

Ignatius pise:

"Nepoucuji vas, jako bych byl velka osobnost. V mysleni jsem vezen pro Krista, ale nejsem uplny ci perfektni v Panu. Nyni , co jsem ucednik, mluvim s vami jako s ostatnimi ucedniky. Bylo pro mne nutne byt vtazen vami do viry, rady, trpelivosti a dlouhodobeho utrpeni."

"Ale tak jako od pocatku laska mi nedovoluje mlcet vzhledem k vam, vzal jsem na sebe povinnost vam rici, abyste vsichni bezeli v souhlase s Bozi vuli. Vzdyt Jezis, nas zivot, je viditelna vule naseho Otce, a taky biskupove, stojici vsude, kde je nejvyssi potreba na zemi, jsou tam dle vule Jezise Krista."

(dopis Ignatia do Efesu) (a)

Jejich uceni a prohlaseni bylo zalozeno na tom samem biblickem zdroji, jaky mame dnes, stejne jako primy vyklad a pochopeni predane jim apostoly a jejich zastupci. Trebaze ne z prvni ruky, predavali presny obraz Jezisova uceni, cemu apostolove verili, prvni krestane praktikovali a ucili, na cem trvali, jako Telo Kristovo.

Tihle cirkevni otcove, kteri meli zodpovednou autoritu, povolani a pomazani od Pana, aby slouzili ve sborech, museli byt jako pastyri jeho ovecek, chodit jako On chodil a mluvit, jako On mluvil. Jejich slova jsou dobre rady a mela by byt vazena v krestanskych nazorech, ale nemoudry clovek je bude povazovat za omylna nebo chybna. Prese vsechno oni byli tak jako my, poslove urovne a svetla Boziho ve sve dobe, ale taky spaseni hrisnici, vykoupeni jen milosti.

Oni byli blizko nulove urovne,ve stredu krestanskeho zemetreseni, ktere otraslo svetem. Blizkost doby pusobeni Jezise a Jeho apostolu jim dala velkou vyhodu, kterou my nemame.

Muzeme se jen divat zpet, skrze jejich psani ocenovat jejich vuli,zakouset jako oni - zit a umirat jako oni pro svou viru.

Tihle Bozi muzove meli pocatecni odpovednost presne urcovat a obhajovat co uceni a vykoupeni evangelia Jezise Krista znamena,nejen pro miliony ztracenych v jejich dobe, ale taky pro biliony v nasi. Jejich uceni melo koreny v Jezisi, jejich zivoty byli zity pro pritomnost a myslenky hledely do budoucna.

Uplna dohoda

Vsichni znami cirkevni otcove, kteri kdy psali, vse, o cem psali, kazda diskuse a debata, tisice papiru behem staleti popsanych a prece nikde neni jedina znamka nesouhlasu v celem uceni o manzelstvi, rozvodu a novem manzelstvi. Kazdy uci to same, ten samy nazor a tu samou moralku, jak zde muzete cist.

1. Hermas

90 n.l.

Hermas byl prodan do otroctvi a poslan do Rima jako chlapec. Pozdeji mu jeho majitelka , Rhoda, dala svobodu. Byl znamy jako pravdivy cirkevni otec a vlivny krestansky spisovatel popisujici rane krestanstvi. Jeho kniha " Pastyr " byla povazovana za inspirovanou knihu Svate Bible az do 4. stoleti n.l.

"Co tedy ma manzel delat, jestlize jeho zena pokracuje v cizolozstvi? At se tedy rozvede a necht manzel zustane sam. Ale pakli se rozvede a ozeni se s jinou zenou,on sam tez cizolozi. " ( Pastyr 4 : 1 :6 ) (a)

Hermas ucil:

  1. Pokud jeden z manzelu zustava v cizolozstvu, druhy muze ukoncit manzelstvi.
  2. Pokud se jeden z manzelu rozvede a ma k tomu duvod, oba musi zustat sami. Nova manzelstvi jsou tvrde zakazana.
  3. Pokud jeden z manzelu uzavre nove manzelstvi, oba jsou vinni z cizolozstvi a oba budou stejne odsouzeni.

2. Justin Martyr

L. P. 151

Justin Martyr byl jeden z velkych a ranych teologu, apostolu cirkve. Mel tu cest representovat a obhajovat , vysvetlovat a branit krestanstvi pred cisarem a rimskym senatem.

Jeho " Omluva pro krestany " napsana, aby dokazal nespravnost poplatku oklamanych Rimem,je velkolepym pravnim svedectvim moci ranych krestanu zit svaty a vhodny zivot v zle a uplatne spolecnosti. Justin byl popraven kdyz odmitl obetovat buzkum.

" V oblasti zdrzenlivosti Jezis rekl: ‘…. Kazdy, kdo hledi na zenu chtive, jiz s ni zcizolozil ve svem srdci.’

Mat. 5,28

‘Kazdy, kdo propousti svou manzelku a vezme si jinou, cizolozi; kdo se ozeni s tou, kterou muz propustil, cizolozi. ‘ "

Lk. 16,18

"Dle naseho ucitele, tak jako je hrisny ten, kdo souhlasi s druhym manzelstvim, uz jen pomysleni na ne podle lidskeho prava, tak je hrisny ten, kdo pohledi na zenu s hrisnou a chtivou touhou v srdci. Neuvadi jen toho, kdo uz spachal cizolozstvo, ale take toho, kdo na ne pomysli, nejen nase ciny ukazuji na Pana, ale taky nase myslenky.

(Prvni omluva 15 ) (a)

Justin Martyr ucil:

  1. Kdo uvazuje o hrisne touze, je uz vinen cizolozstvim ve svem srdci..
  2. Kdokoliv si vezme rozvedenou osobu, cizolozi
  3. Kdokoliv se ozeni ci vda podruhe, hresi proti Bohu. (pokud prvni manzel ci manzelka jeste zije.)
  4. Buh nemuze a cirkev nesmi pocitat s lidskymi zakony tam, kde to znesvecuje Bozi Zakon.
  5. Buh soudi motivy a cile, soukrome myslenky a ciny. Vse je zname a zjevene Bohu, se kterym jedname a mame co do cineni.

3. Clement z Alexandrie

208 n.l.

Titus Flavius Clemens, znamy jako Clement z Alexandrie, byl recky teolog, ktery slouzil jako hlava zname katechetske skoly v Alexandrii. Jeho psani bylo mineno jako navod pro zrale krestany , aby lepe znali Boha a udrzeli si cisty moralni charakter. Jeho obhajoba viry se tyka moralky, laskavosti a trpelivosti.

Ucil, ze mysleni a Bozi vule v Bibli povzbuzuje, vyucuje a zdokonaluje prave verici. Mnozi zaci veri, ze zalozil velkou Alexandrijskou teologickou skolu. Je tez znam jako mucednik pro svou viru.

"Pisma radi manzelstvi, ale nikdy nevedou k rozbiti jednoty,jsou obsazena v zakonu: ‘….kazdy, kdo propousti svou manzelku mimo pripad cizolozstva …. Mat. 5,32

a cizolozstva se dopusti manzelka, zatimco jeji muz je stale na zivu. " "….a kdo by se s propustenou ozenil, cizolozi. ", to znamena, kdo se rozvede se svou manzelkou, dava ji moznost svadet, tedy vede ji k tomu, aby cizolozila."

" A tak tedy nejen on, kdo se rozvedl, ale tez ten, kdo se ji ujme a da ji tim moznost hresit; kdyby zustala sama, vrati se k svemu muzi.

( Miscellanies 2:23 :145:3 ) (a)

4. Origen

248 n.l.

Origen je znamy jako velmi zkuseny a vyznamny teolog rane cirkve. Jako student a ucitel Stareho a Noveho Zakona, ovlivnoval kriticke mysleni cirkve svych dnu do te miry, ze jeho dilo stale ma velkou vahu v uceni a praxi. Byl prvni ucitel znamy tim, ze uzival alegorie pri vykladu Bible.

Odhaduje se, ze napsal kolem 5 OOO thesi, traktatu, dopisu (epistol ) a knih behem sveho zivota sluzby. Velke mnozstvi jeho prace je zamereno na vyvraceni nebezpecnych omylu a hereze. Origen byl veznen za vlady cisare Decia. Byl tak krute mucen, ze kratce po propusteni zemrel.

" Prave tak, jako zena je cizoloznice, kdyz je vdana za muze, zatimco jeji prvni muz jeste zije, prave tak muz, ktery si vzal rozvedenou, si ji nemel brat, nebot dle vyroku naseho Spasitele, s ni cizolozi. ( Komentar k Matousi 14 :24 ) (a)

Origen ucil;

  1. Manzelska smlouva mezi muzem a zenou je trvala tak dlouho, dokud oba manzele ziji.
  2. Nezalezi na okolnostech, zda se zdaji byt jine, nove manzelstvi pokud jeden ci oba partneri jsou rozvedeni,pokud puvodni partner zije, je cizolozstvo.
  3. Intimni vztah mezi muzem a zenou v tomto novem manzelstvi a za techto okolnosti je cizolozstvo a tezky hrich.

5. Velky Basil

375 n.l.

Basil se narodil v Caesarea a studoval v Atheny, je povazovan za jednoho z velkych otcu a doktoru v cirkvi. Jeho spisy obsahuji "V D uchu Svatem " a " Moralia ". Byl pozadan cirkvi, aby pomohl v obrane proti Arianovu spatnemu ( heretickemu ) uceni a stal se biskupem v Caesarea r. 370.

Basil je prezdivan Velky Basil diky jeho vynikajici osobni cestnosti a svatosti, byl briliantni theolog a obrance viry.

" Muz, ktery se ozeni s zenou jineho muze, ktery byl predtim vzat od ni, bude souzen za cizolozstvo s ni. "

Basil ucil;

  1. Je vazna urazka proti Bohu vzit jednomu cloveku jeho druha.
  2. Cirkev musi reagovat a jednat s clovekem, ktery je manzel jine zeny ci s zenou, ktera zije v cizolozstvu. ( mit sexualni vztah s osobou patrici jinemu )

6. Ambrose z Milanu

387 n.l.

Ambrose je znam jako jeden ze ctyr puvodnich doktoru theologie v cirkvi. Narozen v Nemecku, studoval v Rime. Byl pozadan byt biskupem v Milanu pro svou neobycejnou laskavost a moudrost. Byl nade vse milovan a vysoce cenen lidmi okolo. Verejne vystoupil a napomenul cisare Theodosia, vedl ho k pokani za vrazdeni tisicu v Thessalonice.

Napsal mnoho traktatu o krestanske moralce a svatosti, varoval pred prijetim svetskeho standartu. Mel vliv a pravdepodobne privedl Augustina k znamosti vykoupeni a spaseni Jezisem a do cirkve.

" Zadny nesmi znat jinou zenu nez svou vlastni. Manzelske pravo je vam dano z tohoto duvodu: abyste neupadli do lecky a hrichu s cizi zenou. Jsi-li pripoutan k zene, nehledej rozvod, protoze nesmis, pokud tvoje zena jeste zije, si vzit jinou. " (Abraham 1 : 7 : 59 ) (a)

" Propoustis svou zenu, jakoby to bylo spravne a bezchyby a domnivas se, ze je to pro tebe spravne, protoze zadny lidsky zakon to nezakazuje, ale vyssi Bozi zakon tohle zakazuje. "

" Kazdy kdo posloucha lidi, bude jednou stat v zboznem strachu pred Bohem. Slys Slovo Pana, ktere ten, kdo predklada zakony, musi uposlechnout: " …co Buh spojil, clovek nerozlucuj."

(Komentar k Lukasovi 8 : 5 ) (a)

Ambrose uci:

  1. Sex je manzelske pravo omezene na jednoho muze a jeho zenu. Zakonny sexualni vztah s manzelskym druhem chrani pred sexualnim hrichem.
  2. Mimomanzelsky sex je hrichem a lecka, ktera polapi a zabije.
  3. Je Bohem zakazano se rozvest a zalozit nove manzelstvi.
  4. Ambrose vykladal Pavlovo psani do Korintu tak, ze je zakazan muzi ci zene novy snatek, pokud byvaly partner jeste zije.
  5. Je spatne se domnivat a verit, ze je to tak jednoduche se rozvest. Trebaze lidska prava to dovoluji, Buh to prisne zakazuje.
  6. Kazdy, kdo posloucha lidska prava a zvyky ohledne manzelstvi, rozvodu a noveho manzelstvi, na misto Bozich Zakonu, bude jednou stat ve velkem zboznem strachu pred Bohem.
  7. Vsichni zakonodarci uvnitr a mimo cirkev jsou varovani na vlastni nebezpeci , aby slyseli a poslouchali Slovo Bozi.
  8. Jezisovo uceni je pevne: "Co Buh spojil, clovek nerozlucuj. " Mat. 19, 6b.

7. Jerome

396 n.l.

Jerome je dalsi velky otec a doktor prvni cirkve, jehoz nejdulezitejsi dilo byl preklad Bible do latiny (Vulgata). Psal o obrane cirkve proti herezi od Joviniana, Vigilantia a Pelagianisma, kteri ohrozovali evangelium Jezise Krista.

" Nerikejte mi o nebezpeci ohrozenych, presvedcovani matky, autorite otce, vlivu pribuznych, intrikach a pohrdani sluzebnictva nebo o ztrate penez doma. "

"Tak dlouho dokud manzel zije, muze byt cizoloznik, sodomita, mit vsechny zlozvyky, kdyz ho zena opusti pres vsechny tyto jeho viny, neprestava byt jeji manzel a ona nesmi mit jineho. "

(Dopisy 55 : 3 ) (a)

Jerome ucil:

  1. Prestante uz hledat omluvy a ospravedlneni pro rozvod a novy snatek. Nic z toho neobstoji pred Panem a nelze na to brat ohled, kdyz mluvime Slovo Bozi v cirkvi ci v nasich osobnich zivotech.
  2. Muz ci zena smi opustit jeden druheho, pokud se jedna o vazne ohrozeni zivota. Pocet jeho vin muze byt duvod pro rozdeleni, ale opravdove pokani a zmena zlocinu meni vse. Manzelstvi tedy muze byt obnoveno.
  3. Manzelstvi je na cely zivot, nezalezi na tom, jak jeden reaguje, zmeni se ci jak hresi, smlouva je stale plne platna. Buh nerozdeluje vztah tohoto jednoho tela.
  4. Partner, ktery je oddelen ci rozveden pro jakykoliv duvod, nezalezi na tom, jak je provokovan, na okolnostech, je stale vazan manzelskou smlouvou a nemuze si vzit jineho pokud oba partneri jeste ziji.

8. Augustine

419 n.l.

Augustine je siroce znamy jako samostatny nejvetsi ucitel cirkve a theolog v dobe mezi apostoly Jezise Krista a obdobim reformace a pravdepodobne taky pozdeji. Jeho svedectvi o hledani a nalezani Boha po mladistvem hreseni je stejne obcerstvujici a nove dnes pod vedenim Ducha Svateho jako bylo tehdy.

Jeho misto v cirkvi mezi jeho rovnymi lze srovnat s Pavlem a jeho postavenim mezi apostoly. Tvrde a ucinne branil viru proti nepratelum na vsech stranach. Jeho psani je ovlivneno velkou merou myslenim velkych vudcu reformace, tak jak se hledala cesta ze tmy do svetla.

"Nelze spravne titulovat manzela, kdyz propusti pro zenu svou zenu pro smilstvo a vezme si jinou, ktera nezcizolozila, ale cizolozstvo je zde, po vypuzeni prvni zeny, nebot pro smilstvo, a ozeneni se s jinou …."

" Nikdo neni tak nerozumny, aby nerekl, ze muz, ktery si bere zenu , kterouzto jeji manzel propustil pro smilstvo, ze on neni cizoloznik, zatimco je znamo, ze muz, ktery si bere propustenou zenu bez duvodu smilstva, je cizoloznik. Oba tito muzi jsou vinni cizolozstvem."

(Cizolozne manzelstvi 1 : 9 : 9) (a)

"Zena zacina byt novou manzelkou jedine tehdy, kdyz prestane byt zenou jineho. A prestane jen tehdy, pokud puvodni manzel zemre, ne tedy, pokud on cizolozi."

"Partner muze byt pravne odsouzen pro cizolozstvo, ale zakony cti a zdrzenlivosti plati. Proto je tedy muz vinen cizolozstvem, pokud si vezme zenu, ktera byla rozvedena; take toto je duvod cizolostva."

(ibid., 2 :4 :4 ) (a)

Augustin ucil:

  1. Nelze povazovat za spravne, aby se verilo, ze kazdy, kdo se rozvede z duvodu cizolozstva, a pak vstoupi do noveho svazku, ze tohle je vule Bozi a unik pred hrichem cizolozstva.
  2. Toto je cizolozstvo vzit si nekoho, kdyz rozvedeny muz ci zena hleda noveho partnera pro spolecny zivot.
  3. At uz partner zije v cizolozstvu ci smilstvu, to nic nemeni na faktu, co se tyce noveho manzelstvi. Kdokoliv se znovu ozeni ci vda pokud rozvedeny partner zije, jeve stavu a hrichu cizolozstva.
  4. 4. Trebaze rozvedeny muz ci zena vstoupi do noveho svazku dle zakonu te zeme,jsou stale jeste poutani k puvodnimu druhu ci druzce, pokud on (a) zije. Z toho plyne, ze sexualni a intimni vztah k novemu partneru je vstup do zakazaneho vztahu a do hrichu s osobou, se kterou neni oddan pred Bohem a cirkvi. Cest se vztahuje na sexualni zdrzenlivost. Mit sexualni vztah s nekym, kdo je rozvedeny a vstoupil do noveho svazku je zivot ve hrichu a neposlusnosti Boha.
  5. Muz ci zena muze, kdyz chce, se rozvest, je-li duvod pro cizolozstvo,ale nesmi mit vztah k nikomu jinemu dokud puvodni partner zije, nebot oba jsou stale spojeni smlouvou.
  6. Je zakazano muzi ci zene, trebaze jsou svobodni, vzit si ci mit sexualni pomer s rozvedenou osobou, jejiz druh ci druzka zije. Je to vinna mit sexualni vztah s nekym, jehoz partner zije, hrich cizolozstva.

Prehled uceni prvni cirkve o manzelstvi, rozvodu a novem manzelstvi

90 – 419 n.l.

  1. Jestlize jeden z manzelu setrvava v cizolozstvu a neni jina moznost, manzelstvi muze byt ukonceno nevinnou stranou. (Hermas, Clement, Jerome, Augustine)
  2. Druh, ktery byl rozveden pro jakykoliv duvod, musi zustat sam dokud ten druhy jeste zije. Nove manzelstvi je prisne zakazano. (Hermas, Justin, Martyr, Clement, Origen, Basil, Ambrose, Jerome, Augustine)
  3. Pomysleni hrisne touhy uz znamena byt vinen cizolozstvem v srdci (Justin Martyr)
  4. Kazdy, kdo si vezme rozvedenou osobu, cizolozi. (Herman, Justin Martyr, Clement, Origen, Basil, Ambroze, Jerome, Augustine)
  5. Kdokoliv vstupuje do druheho snatku a at uz je verici ci ne, zatimco jeho partner zije, hresi proti Bohu. (Justin Martyr, Ambrose)
  6. Buh nemuze a cirkev nesmi pocitat s lidskymi zakony, jsou-li proti Bozimu zakonu. (Justin Martyr, Origen, Ambrose)
  7. Buh soudi duvody a zamery, ciny a myslenky. (Justin Martyr)
  8. Manzelska smlouva mezi muzem a zenou je trvala, dokud oba manzele ziji. (Clement, Origen, Ambrose, Jerome, Augustine)
  9. To je vazna urazka Boha si vzit nekoho, kdo patri jinemu. (Basil)
  10. Cirkev musi soudit vsechny osoby, ktere ziji s muzem ci zenou zatimco puvodni partner zije, jako cizolozniky. (Basil)
  11. Sexualni vztah je manzelske pravo omezene na jednoho muze a jeho zenu. (Hermas, Justin Martyr, Clement, Origen, Basil, Ambrose, Jerome, Augustine)
  12. Sexualni vztah se zakonnym partnerem chrani pred sexualnim hrichem. (Ambrose )
  13. Snatek a sexualni vztah v druhem manzelstvi, zatimco puvodni partner zije, je hrich cizolozstva. (Hermas, Justin Martyr, Clement, Origen, Basil, Ambrose, Jerome, Augustine)
  14. Je to vazny omyl verit, ze nekdo se smi rozvest a vzit si jinou osobu. Jestlize lidska prava uz takovou vec dovoli, Buh to prisne zakazuje a nebude tim pocten. (Clement, Origen, Ambrose, Jerome, Augustine)
  15. Kazdy, kdo posloucha lidske zvyky a zakony ohledne manzelstvi, rozvodu a noveho manzelstvi misto Bozich svatych instrukci, bude jednou stat sam v strachu pred Bohem. (Clement, Ambrose)
  16. Vsichni zakonodarci uvnitr a mimo cirkev byli varovani na vlastni nebezpeci, aby slyseli a poslouchali Bozi Slovo ohledne Jeho prikazani o manzelstvi a rozvodu. (Ambrose )
  17. Verici maji skoncit s hledanim omluv a ospravedlnovanim pro rozvod a nove manzelstvi. Neni zde zadny rozumny duvod, ktery by Buh prijal. (Jerome, Augustine)
  18. Manzelstvi je na cely zivot. Nezalezi na tom, co jeden dela, co cini ci co necini, jak se chova, zda hresi, smlouva je plne platna. Nove manzelstvi, pokud puvodni partner dosud zije, neni manzelstvi, ale hrisne cizolozstvo. Buh nerozdeluje vztah jednoho tela jinak nez fyzickou smrti. (Hermas, Clement, Origen, Basil, Ambrose, Jerome, Augustine)
  19. Manzelstvi je celozivotni smlouva, ktera nebude Bohem nikdy zneplatnena, dokud oba partneri ziji. (Hermas, Justin Martyr, Clement, Origen, Basil, Ambrose, Augustine)

Jak pevne jsou zaklady

Mysleni nasich krestanskych duchovnich otcu bylo podstatne odlisne v pohledu na vztah mezi pozadavkem byt verici a prisnym oddelenim se od svetske korupce.

Tohle uceni, vyucovane drive, vzdelanymi starsimi cirkve je ve velke neshode s tim, co je uceno a tvrzeno dnes. Miliony vericich po vice nez 100 let zily a zemrely pod temito Bozimi Zakony. Mnozi z nich byli umuceni pro viru a svou vlastni krvi zapecetili Bozi Slovo.

Kdyby tito verni sluzebnici pozadovali tyto prikazy v dnesni zapadni cirkvi, zjistili by, ze nejsou v souladu s evangeliem Jezise Krista, ktere nas ucili.

Evangelium ucene dnes v mnoha "Bibli vericich" sborech do te miry jak moralka je vyzadovana od krestanu, je v prumeru odlisne od uceni Jezise Krista a jeho prvni cirkve.

Verim, ze moderni cirkev ted predstavuje jinou bezmocnou verzi krestanstvi, ktera popira nutnou pravdu Bozi a uplne premenuje moc Ducha Svateho obnovit degenerovaneho cloveka.

Rozbite zdi

Mnohe denominace v nasi generaci , ktere jsou evangelicke, spolecne s tradicnimi cirkvemi snizily ten samy moralni stupen, ktery byl drzen cirkvi temer 2000 let v jeji historii. Nedavno byla zminena "Anathema " pro kazdeho, kdo prohlasoval byt krestanem a souhlasit s rozvodem a novym manzelstvim.

Nedavna studie ukazuje, ze knezi a kazatele, farari a starsi sboru - jen 4 % (e) veri, ze nove manzelstvi je hrich a ze cirkev ho musi odmitnout ci neuznat. Plnych 96 % veri , ze nove manzelstvi pokud jeden z manzelu zije, smi byt prijato pod urcitymi podminkami.

Mnozi veri, ze "porozumeni " cirkve ma byt rozsireno na vetsi prijeti tech, kdo ziji v tomto hrichu. Prijeti znamena plne obecenstvi s nimi bez zadneho rozliseni mezi temi, kdo jsou spravne svoji a temi, kdo ne. Spolecna myslenka se zda byt "pokud tedy jsme vsichni hrisnici, proc maji byt oni stranou a byt vinni ci odsouzeni pro sve jednani? "

Dalsi dojem je ten, ze tenhle vztah je v opaku s ucenim Noveho Zakona a co je proti Bozi vuli, musi se opustit. Nekteri maji nejasne poznani, ze Buh je "ucastny " a nadeje proti nadeji, ze rozvod a nove manzelstvi a ze pokud ziji hrichu, jsou prijati a ucastni jednoho tela a nova generace to pochopi. Nekteri nemaji zajem o zadnou cestu.

Jini veri lzi, ze je tezke oddelit hrich od hrisnika, takze dalsi pokus udrzet pozadavek biblicke svatosti tvari v tvar takovemu demonickemu tlaku padne, cirkev uhne a cela namaha neobstoji.

Jak se cirkev zacne placat jako ryba bez vody, slabe zamaskovana polygamie se stane svatou. Homosexualove jsou dalsi v poradi mit posvecene manzelstvi v krestanske spolecnosti. "A proc ne ?" rika se, " jaky je zde rozdil? Novy Zakon prece necini rozdil mezi cizolozstvem a homosexualitou." Dvere se otevrely dosiroka a vedou do vsi hruzy pekla.

Ignatius

Ignatius adresoval ty same nazory o poslusnosti prvni cirkvi ve svem dopise do Efesu. Jeho slova zneji stejnou laskou a zajmem jakoby je psal podle velkeho apostola Jana. Tohle je prime varovani proti zivotu bez poslusnosti Ducha Svateho a upadnuti do omylu.

Ignatius ucil:

"Nic z toho neni pred vami skryto, jestlize doopravdy mate viru a lasku Jezise Krista, ktery je pocatek a konec zivota. Na zacatku je vira a na konci je laska. Nyni jsou tyhle dve, ktere byly odlouceny a ted jsou spojeny v Bohu; zatimco vsechny ostatni veci nutne pro svaty zivot nasleduji za nimi.

Nikdo, kdo doopravdy prohlasuje ve vire hrichy,nema lasku, ktera nenavidi. Strom se pozna po ovoci cili ten, kdo o sobe tvrdi, ze je verici, se ma dle toho chovat. Neno nutne zadat vice prohlasovani, ale clovek musi pokracovat v sile viry az do konce."

"…. Nemylte se, bratri, ten kdo nici rodiny, nezdedi kralovstvi Bozi. Jestlize tedy ti, kteri to cini s ohledem na telo a trpi smrt, co tedy vice se stane tomu, kdo podplaci spatnym ucenim viry v Boha, pro kterou Jezis byl ukrizovan! "

" Jeden takovy poblazneny touto cestou pujde do vecneho ohne a s nim I ti, kteri ho poslouchali a cinili podobne. " (Dopis Ignatia do Efesu ) (a)

Opakem ke vsemu napsanemu uceni je zde nyni nova forma "nabozenstvi", ktera zapira moc krize Jezise Krista. Apostolove Jezise Krista a prvni krestane nebudou zmateni dnesnim "babylonem jazyku" volajicim ruzne pravdy, pro ne nove evangelium neni nove, ale jen nejnovejsi verse stare lzi: "Buh neni Buh, Jeho vule je slaba, Jeho svetlo je tma a Jeho Slovu nelze verit. "

Sul zeme a svetlo sveta

Epistola od Mathese Diognetiovi

130 n.l.

Mathetes, jehoz totoznost se ztratila, napsal dopis neznamemu muzi, kteremu rika Diognetius. Podle zacatecniho pozdravu lze soudit, ze Diognetius hleda Pana ci je nove uverivsi krestan. Mathetes mu psal, aby mu vysvetlil zaklady viry a co to znamena zit pro Jezise ve svete.

Jeho kratka, ale vymluvna ukazka krestanske spolecnosti, ktera sviti do temneho sveta, je oboje srdce varujici a bolestiva. Ale my muzeme byt plni viry a svatosti nasich praotcu v Jezisi. Zde je jeho popis pravdiveho, neposkvrneneho Tela Kristova.

Mathetes napsal:

" Verici se lisi od ostatnich ani ne tak zemi a jazykem, ale zvyky, ktere dodrzuji. Nemaji vlastni mesta, ani odlisnou formu reci, ale jedinecny zpusob zivota. "

" Zpusob zivota, ktery vedou, neni odkazan na zadne spekulace nebo zamery lidi, myslicich jako policie, ani neprohlasuji sami sebe za advokaty zadneho lidskeho uceni. "

"Ale obyvatele Recka stejne jako necivilizovanych mest, tak jak se mnozi rozhodli a nasleduji tradice puvodnich obyvatelu s respektem na obleceni, jidlo a zpusob zivota, tim nam ukazuji nadherny a vyznavajici, pusobivy zpusob zivota."

"Zustavaji ve svych zemich jako kratce pobyvajici, jako obcane maji vse spolecne, ale neprikladaji k vecem srdce. Kazda cizi zeme je jim blizka a rodna zeme je jim jako zeme cizincu. "

" Vstupuji do manzelstvi jako vsichni, maji deti, ale nezabijeji je. Maji spolecny stul, ale ne loze. Jsou v tele, ale neziji dle tela, ziji dny na zemi, ale jsou obcane nebe."

" Poslouchaji psane zakony, ale vynikaji nad ne svymi zivoty. Miluji vsechny lidi a od vsech jsou pronasledovani. Jsou neznami a odsouzeni, usmrcovani a obnoveni k zivotu. "

" Jsou chudi, ale cini mnohe bohatymi, maji ve vsem stesti a vseho dostatek; jsou pohaneni a prece v zostouzeni jsou oslavovani. Mluvi se o nich zle a prece jsou ospravedlneni. Mluvi se o nich spatne a zehnaji, jsou urazeni a odplaci uctou, cini dobre ac jsou trestani jako zlocinci."

" Kdyz trestani, raduji se jako spechajici do zivota, jsou napadani Zidy jako cizinci a pronasledovani Reky a ti, kdo je nenavidi to nemohou nijak oduvodnit."

" Souhrn vseho v jedne vete - ‘ co je duse v tele, to jsou krestane ve svete.’ Duse je rozptylena ve vsech castech tela a krestane jsou roztrouseni ve vsech mestech sveta. "

" Duse dli v tele a prece neni z tela, krestane jsou ve svete a prece nejsou ze sveta,…. Buh je uvedl do tehle svetle pozice, kde je protizakonne se vzdat. " (Dopis Mathetese Diognetiovi) (a)

Prvni protestanska reformace

Prvni velka semena v uplatnem uceni v pohledu na manzelstvi, rozvod a nove manzelstvi zacala v obdobi velke reformace.

Temer vsechny historicke nauky, spravne a spatne, ktere byly uceny a praktikovany rimskokatolickou cirkvi, byly posouzeny s vetsim ci mensim podezrenim a odstupem mnohymi reformatory.

Velke a dlouhodobe dobro vyplynulo od Boziho lidu v dobe poslusnosti viry v cirkev a svetlo biblickeho zjeveni, kajicnosti z omylu a obraceni se od zla k Jeho ceste spravedlnosti.

Nova "protestantska cirkev ", ktera se objevila, napravila mnohe dlouhodobe zle omyly a zlozvyky. Ale staly se chyby, vazne prehmaty v uceni a posuzovani, krestanska praxe zmirnila cistotu a cest vyhledavane potom.

V roce 1545 Martin Luther napsal v predmluve ke sbirce svych theologickych praci zadost o pochopeni, ze jeho theologie a porozumeni, zvlaste na pocatku, byly prechodne a nemohou obstat v konecne a komletni forme.

Martin Luther napsal:

"Nade vsechno prosim ctenare, pro Bozi smilovani, aby cetli tato dila s pochopenim nebo lepe soucitne." (b)

Dvere theologickeho mysleni a rozumneho nazoru, svobodneho od skrceni Rimem, byly otevrene dosiroka spekulacim a predpokladum, casto ke skode uvazovanych nazoru a hlasu vladnoucich principu. Kompromisy, ktere byly ucineny, mely dlouhodobe nasledky.

Erasmus

Jeden z nejvetsich theologickych spisovatelu sve doby byl "Desiderius Erasmus ", brilantni humanista. Vsadil na velkou viru, ktera se ukazala neuspesnou; na zacatku byl pozvan do theologicke pravdy Jindrichem VIII, anglickym, a podnikl dulezitou namahu, aby zabezpecil sve postaveni v zemi. Jeho uceni o manzelstvi, rozvodu a novem manzelstvi bylo podle toho upraveno.

Uvital a zdokonalil vhodnou prilezitost rozumove a moralni svobody, kterou doba reformace predstavuje, ale chybela mu moralni sila a charakter bud byt odsouzen ci odsoudit tvrde jadro uceni praveho krestanstvi , nebo rozhodnuti uplneho oddeleni se od papezske stolice.

Nebyl reformator ani tradicni, ani ryba ani blazen, ale pravdepodobne byl muz jednoduse prchajici od pravdy evangelia Jezise Krista, jak to bylo brzy vsem znamo. Na konci byl v zemi nikoho, pohanen od ucitelu reformace a soucasne odmital krestansky pohreb od rimskokatolicke cirkve.

Jako soucastnik Martina Luthera a nejvymluvnejsi, az sarkasticky, odpurce zla a sirokosti rimskeho katolictvi, byl nejprve povazovan za hlavniho v horkych nabozenskych debatach. Ale brzy se ukazalo uprimnym vericim, kteri jednotlive a dohromady hledali uzsi a cistsi cestu s Bohem, ze Erasmovo uceni je z jineho zdroje, z jine reky.

Mnohe z jeho uceni potvrdilo mineni spolecnosti ovlivnene reformaci a v urcitem rozsahu pomohlo podlozit zmeny, ktere byly z pocatku.

Povolena milost

Rozvinul, podporil a obhajoval to, cemu dnes rikame "humanisticka filosofie", byl ochotny rychle upravit zakladni podstatu Biblickeho uceni o moralce. Ve smyslu zmirneni omylu papeze a tvrde zakladni pravdy ucene reformatory.

Vznikly pochyby a zmatky s temi, kteri byli presvedceni o navratu k cistemu Novemu Zakonu, tesne spojili moralni, theologicke uceni s nepovolenou svobodou k pozehnani.

Erasmus tvrdil, muzeme rici, ze hlavni duraz evangelia Jezise Krista byl eticky ideal, ktery lze vykladat samostatne a rozumove s osobnim soudem jednotlivce a zaujatym pohledem. Vkratkem shrnuti - uchyleni se k vire - " co se zda byt pravda a spravne pro jednotlivce tak dlouho, dokud to lze rozumove oduvodnit Bibli a tradici, to je to podstatne a v souladu s jeho vuli."

Erasmus ucil, ze theologicky a moralni standart nesmi byt poddan methodicke a "legalni " cenne ani zadne autorite, vcetne opacneho nazoru nalezeneho v Bibli. Jednoduse receno, obhajoval vic "duchovni " vyklad Pisma, specielne tam, kde je vyzadovana poslusnost, srdce padlo reformaci nebo osobni svatosti za obet.

Vazny omyl

Mezi Erasmovym ucenim bylo tez zapirani, ze Pavel byl autor dopisu do Efesu, popiral bozskou inspiraci knihy Jakuba a neuznaval trvani manzelske smlouvy. Siril nazor, ze nasledovnik Krista nemusi mit spravne vztahy v dobrem dile ci zit svaty zivot. Konecny vysledek, videny vsemi na theologickych debatach, byl zavazny pravy rozdil mezi krestanstvim a svetskou filosofii.

Historie ho uvadi jako kluzkeho, zkazenehoa dobrodruzneho filosofa v nabozenskem rouchu, "zabavneho a uplatneho moralce ", jak rikaji protestante a katolici. Na konci byl temer vsemi opusten, ale skoda tu byla a zustala.

Uplatne (zkazene) uceni

Erasmuv hlas zil dlouho v protestanske cirkvi jako zdroj zmatku, dohod, nesouhlasu a rozdeleni. Martin Luther pod tlakem ucinit konecne theologicke rozhodnuti na podklade bezneho theologickeho uceni, byl tlacen vlevo Erasmovym silnym a presvedcujicim vlivem. Bylo zde silne prani mezi vedoucimi reformatory osvobodit lidi od jha rimskeho katolictvi a jeho vlivu na ne, aby bylo dobre vedeno.

Diky sireni Erasmova vlivu v Nemecku, Francii a Svycarsku, Luther otevrel dvere proti lepsimu soudu a rade k moznosti, ze manzelstvi muze byt zniceno na cizolozstvi, coz je biblicke a povolene. On taky povolil nevinne strane, ze nove manzelstvi je mozne za urcitych podminek, ktere nejsou Bibli povoleny. Mohl za sveho zivota litovat negativnichvlivu a omylu, ktere ucinil, ale nebyl opatrnejsi, aby varoval proti hrichu a nejvice skody se objevilo az dlouho po jeho case.

Zasevani semen

Byl zde velky svetsky tlak na zniceni manzelstvi a velka nemoralnost renesancni doby, ale oddelene od velke casti protestanske reformace. V roce 1545, jak bylo zmineno drive, Martin Luther napsal o prevladajici nalade a prijimani lidu.

" MezitimNemci byli unaveni loupenim, kupovanim a prodejem, nekonecnymi podvody rimskych podvodniku, nalada lidu mne povzbudila, nebot tito uskocni "Rimane", kteri naplnili a unavili cely svet, byli nyni vsemi nenavideni. (b)

Zmatek mezi osobni svobodou osvobozenim byl produkt doby, duch veku a Satan mohl zasevat nekolik semen plevy mezi obili. Plevy zacaly prerustat urodu spravedlivych v tomto poslednim pulstoleti.

Pres Lutheruv nazor svatost manzelstvi, nezadnoucnost rozvodu a nemoznost noveho snatku, dokud jeden zije, byly podporeny a trvaly stoleti diky velke vetsine denominaci, sekt a rozdeleni v protestanskem presvedceni.

Rimskokatolictvi drzelo linii biblickeho uceni v oblasti manzelstvi, rozvodu a noveho manzelstvi, krvaceje pod tlakem utoku od sveta, aby blaznive zrusilo manzelskou smlouvu, pokud se najde omluva. Ale obecne, byl zde jednotny hlas proti duchu zla rozvodu a noveho snatku az do poloviny minuleho stoleti.

Nejednotne spojeni

Cirkev a svet jsou nyni spojeni v spolecnem pohledu na viru a praxi. Nasledne, dabel je uvolneny a vystupuje vne a uvnitr cirkve. V pristi dekade ci dele, pokud soucasny stav moralni urovne bude pokracovat, velmi malo ci zadne z Bozich Zakonu bude znamo a prijato spolecnosti. Povede-li slepy slepeho, oba padnou do jamy. Jeremias o tom napsal:

" Od nejmensiho az po nejvetsiho vsichni propadli chamtivosti, od proroka az po kneze, vsichni klamou. Tezkou ranu meho lidu leci lehkovaznymi slovy, pokoj, pokoj, ale zadny pokoj neni. "

Jeremias 6, 13 – 14

Uvolnene krestanstvi

Smutne, je to stale tezsi pro opravdove verici stat a volat proti nemoralnosti a spatne vire v cirkvi. Protoze diky silne podpore znovu objevene "povolene milosti ", svatost je mnohymi minena jako pokus ziskat spaseni ciny, nikoliv pouze virou. Tahle hereze je tak silna, ze oddeluje cirkev od praveho uceni evangelia Jezise Krista.

Jedna vec je, ze neni treba vyssi poznani o Bozi milosti pro tuhle generaci. Ukazuje spis na nedostatek zakladniho poznani Bozi Svatosti a Jeho pohledu na hrich. Popirani Bible jako jedineho uceni snizuje zdravy strach z Boha.

Jak to Jezis vysvetluje:

" Kdo ma, tomu bude dano a bude mit jeste vic, ale kdo nema, tomu bude odnato to, co ma. "

Mat. 13,12

Budte opatrni v case

Koncem prvniho stoleti Ignatius napsal Polycarpu, ucedniku apostola Jana, dopis o odvaze. V nem radi Polycarpu jak poznat zlo noveho veku a bojovat dobry boj.

Ignatius napsal:

" Nenech toho, kdo… uci jine uceni, aby te ovlivnil strachem, ale stuj pevne v pravde jako atlet, ktery je v boji, nebot to je jeho uloha jako dobreho atleta bojovat a zvitezit. Specielne je to spravne pro nas, abychom vse snaseli pro Boha, nebot On trpel za nas."

" Bud pilnejsi nez jsi byl drive. Bud poucen o casu. Hled na Toho, kdo je nad casy, kdo nema casu, kdo je neviditelny, na Toho, kdo pro nase spaseni se ucinil viditelnym, kdo je nedotknutelny, kdo je vsude, na Toho, kdo pro nase spaseni trpel,, strpel vse v kazdem zpusobu pro nase spaseni. "

(List Ignatia Polycarpu) (a)

Drazi pratele, je zde mnoho podobnych nazoru, jak nas Buh uci, ohledne manzelstvi a rozvodu. Bible jasne ukazuje, co presne od nas nas Pan ocekava a uci jak jednat. Navrhuji zustat v Bozim Slovu v objeveni a urceni, co je Jeho vule ohledne manzelstvi, rozvodu a noveho manzelstvi. Musime jit do Bible, Boziho Slova a s modlitbou hledat pravdu.

Co Bible doopravdy rika?

Bozi zaverecne slovo v Starem Zakonu o manzelstvi, rozvodu a novem manzelstvi

Mal. 2, 13 – 17

" A jeste se dopoustite dalsi veci:Hospodinuv oltar smacite slzami, placete a stenate, protoze jiz nehledi na obetni dar a nema zalibeni v tom, co prinasite. Ptate se proc? Protoze Hospodin je svedkem mezi tebou a zenou tveho mladi, vuci niz ses zachoval verolomne, ackoliv je to tva druzka a zena dle smlouvy. Coz On neucinil cloveka jednoho a nedal mu castku ducha? Oc ma ten jeden usilovat? O Bozi potomstvo. Strezte sveho ducha, nikdo at se nezachova verolomne k zene sveho mladi. ‘Kazdy at nenavidi rozvod", pravi Hospodin, Buh Israele, ‘ at na svem odevu prikryje nasili ‘, pravi Hospodin Zastupu. Strezte tedy sveho ducha, nejednejte verolomne. Unavujete Ho svymi slovy, ptate se, cim Ho unavujeme? Tim, ze rikate ‘ kazdy, kdo se dopousti zleho, libi se Hospodinu, takovym On preje, anebo, kdo je Buh, zastavajici pravo?"

Malachias uci:

  1. Rozbit viru v manzelskou smlouvu je jako rozbit ci zlomit viru v Boha.
  2. Rozbit smlouvu s tvrdohlavym partnerem ma za nasledek ruzne vztahy s Bohem,to jak On odmita slyset ci prijmout obeti nebo modlitby, nezalezi na tom, jak jsou uprimne. Je jasne, ze pokani musi byt uprimne a obnovujici smlouvu.
  3. Buh byl cast manzelske smlouvy jako svedek a aktivni ucastnik, cine muze a zenu svym osobnim vlastnictvim.
  4. Vernost v manzelske smlouve je nutna pro vychovu deti v Bozi bazni. Bez toho je budoucnost Boziho lidu ohrozena.
  5. Smlouva patri zene ci muzi od mladi, tomu prvnimu partneru. Tomuto svazku je Buh svedkem a posiluje ho.
  6. Trebaze jeden z partneru je neverny,jak je zde popsano,puvodnimu svazku, zustava v Bozi sile rici, ze zrazeny patrner zustava casti manzelske smlouvy. To vyvraci celou predstavu, ze cizolozstvo se rozplyne v novem manzelskem svazku.
  7. Buh dvakrat specielne varuje nerozbit viru s partnerem od mladi, ten puvodni svazek. Tohle je uprime varovani proti rozvodu a novemu manzelstvi.
  8. Rozvod je duchovni utok s duchovnim nasledkem a vecnymi duchovnimi dusledky.
  9. Rozvod je nasilne trhani roucha zahalujiciho manzela, ktery se stara o svou zenu a manzelky, starajici se o manzela.
  10. Buh nenavidi rozvod! Doopravdy! To je duvod, proc nikdy neroztrhl manzelske pouto a tresta toho, kdo tak cini.

To je Bozi konecne Slovo o manzelstvi a rozvodu ve Starem Zakone. Ti, kdoz doufaji pouzit neco Z uceni Stareho Zakona, co se tyce rozvodu a noveho manzelstvi, musi byt opatrni. Buh vedl vic a vic lidi blize k veku Noveho Zakona, dobe, ve ktere zijeme.

To je biblicke pozadi k prichodu Mesiase. Jezisovo osobni uceni tesne sleduje ty same principy. Pak cini nekolik prisnejsich kroku.

Uceni Noveho Zakona o manzelstvi, rozvodu a novem manzelstvi

A

Mat. 5, 31-32

" Take bylo receno: ‘ kdo propusti svou manzelku, at ji da rozlukovy listek!’ ja vsak vam pravim, ze kazdy, kdo propousti svou manzelku, mimo pripad smilstva, uvadi ji do cizolozstvi;a kdo by se s propustenou ozenil, cizolozi."

Jezis uci:

  1. Jezisovo Slovo prevysuje Mojzisovo uceni.
  2. Partner, ktery je nedobrovolne rozveden, se dopusti cizolozstva, pokud vstoupi do snatku zatimco druhy partner jeste zije.
  3. Kazdy, kdo si vezme rozvedenou osobu, zatimco druhy jeste zije, trebaze ona osoba je rozvedena, nedobrovolne, se dopusti cizolozstva.

V tomto oddile o manzelstvi a rozvodu, prvni kniha Noveho Zakona, ktera byla napsana prednostne Zidum, Jezis dava pravidlo sve cirkvi k nasledovani bezohledu na predchozi neuplne uceni Mojzise. Jezis uci, ze zadna strana zucastnena rozvodu, pokud jeden z partneru zije, nemuze vstoupit do noveho manzelstvi, aniz se dopusti cizolozstva. Take prohlasuje, ze osoba, ktera si rozvedeneho (nou) vezme, je vinna cizolozstvem.

Timto ucenim nas Pan ukazuje, ze Bozi puvodni plan trva. Rika, ze manzelstvi je zavazna smlouva vztahu, jak je popsana samotnym Bohem u Mal. 2,14. A ne pouhy lidsky svazek, ktery lze zlomit. Zde trvani manzelskeho svazku je urceno Jezisem k preckani jakehokoliv pokusu o rozvod ci vylouceni noveho manzelstvi.

Prohlaseni kvalifikovane v pocatku uceni ukazuje, ze je zde rozdil v okolnostech – "porneia" cili smilstvo, prelozene zde jako manzelska nevera. Recky koren slova " porneia" znamena smilstvo, ktere je jine nez cizolozstvo, zde prelozene od reckeho slova " moiceia". V teto pasazi a nasledujici Jezis mluvil o zasnubach. Mimo jine mluvil k zidovskym pravnikum o zakonu.

Tato tradice, zalozena na zidovskem zakonu a zvycich, umoznuje snoubenci ustoupit od manzelstvi, ukaze-li se, ze snoubenka nebyla pannou. Josef se rozhodl opustit Marii, matku Jezise,nebot se domnival, ze byla vinna smilstvem, ale andel mu ukazal,ze pravym otcem je Duch Svaty a nikoliv clovek.

Literarni preklad verse 32 z originalni rectiny:

" Rikam vam,kazdy kdo propusti svou zenu mimo pripad smilstva ( porneia), je pricinou, ze se stane cizoloznici (moiceia) a kazdy, kdo si vezme zenu timto zpusobem propustenou, se dopousti cizolozstva ( moiceia)."

Jinymi slovy, trebaze je propustena za smilstvo ( porneia), coz znamena mit sexualni vztah pokud neni vdana, nemuze spravne a moralne byt dana stranou ci rozvedena a pak nasledne vdana, stava se cizoloznici, vinnou "moiceia" (cizolozstvo), majici sexualni vztah s nekym jinym nez se svym manzelem. Navic muz, ktery si ji vezme, vstupuje take v " moiceia " (cizolozstvo ), nebot on si ji doopravdy nevzal, ale ma sexualni vztah s zenou patrici jinemu muzi.

John Gill uvedl ve svem historickem komentari :

" To je, jak mnoho na nem zalezi:ona to muze spachat, on je toho pricinou, odhalovanim ji, odmitanim ji, hrisnym objimanim jinych, a tak tedy muze ona si vzit jineho muze, zatimco on zije, on, ktery se s ni rozvedl,ona je vinna "moiceia " cizolozstvem,nebot je jeho vlastni zena, pouto manzelstvi nelze znicit takovou veci, jako je rozvod. "

V Novem Zakone smilstvo (porneia) je obecne mineno jako sex svobodne osoby mimo manzelstvi nebo duchovni protejsek. Smilstvo (porneia) muze byt uzito take k popsani sexualniho hrichuve smyslu, ktery zahrnuje vsechny sexualni vinny vcetne cizolozstva ( moiceia ), ale to se tyka specielne a jen 1. Kor. 5,1. Tenhle pripad je jen formou sexualniho vztahu mezi blizkymi pribuznymi, coz neni uplne cizolozstvo, moiceia, ale spise smilstvo, porneia. To neni mineno v Mat.

Co se tyce manzelstvi, rozvodu a noveho manzelstvi. Vyznam "smilstva" (porneia) v Novem Zakone je tento :

Mat. 5,32

" Javsak vam pravim, ze kazdy, kdo propousti svou manzelku mimo pripad smilstva, uvadi ji do cizolozstvi a kdo by se s propustenou ozenil, cizolozi."

Mat. 15,19

" Nebot ze srdce vychazeji spatne myslenky, vrazdy, cizolozstvi, smilstvi, loupeze, kriva svedectvi, urazky."

Mat. 19,9

" Pravim vam, ze kdo propusti svou manzelku z jineho duvodu nez pro smilstvo, a vezme si jinou, cizolozi."

Jan 8,41

" ‘ Vy konate skutkysveho otce.’ Rekli mu: ‘ Nenarodili jsme se ze smilstva, mame jednoho Otce, Boha.’ "

Skutky 15,20

"Ale jen jim napsali, aby se vyhybali vsemu, co prislo do styku s pohanskou bohosluzbou, aby nezili ve smilstvu, aby nejedli maso zvirat, ktera nebyla zbavena krve a aby nepozivali krev."

Skutky 15,29

" Zdrzujte se vseho, co bylo obetovano modlam, take krve, pak masa zvirat,ktera nebyla zbavena krve a konecne smilstva. Jestlize se toho vseho vyvarujete, budete jednat spravne…."

Skutky 21,25

" …ze nemaji jist pokrmy obetovane modlam, ani krev, ani maso zvirat nezbavenych krve a ze se maji vyvarovat smilstva. "

1 Kor. 5,1

"Dokonce se proslycha, ze je mezi vami pripad smilstva, a to takovy, jaky se nevyskytuje ani mezi pohany, ze totiz kdosi zije s zenou sveho otce. "

1 Kor. 6, 13

"….telo vsak neni pro smilstvo,nybrz pro Pana a Pan pro telo.

1 Kor. 6, 18

" Varujte se smilstva! Zadny jiny hrich, ktereho by se clovek dopustil, netyka se jeho tela, kdo se vsak dopousti smilstva, hresi proti vlastnimu telu."

1 Kor. 12, 21

"Bojim se, az zase prijdu, aby mne Buh pred vami nepokoril, a abych se nemusel trapit nad mnohymi z tech, kteri predtim zili ve hrichu a dosud se v pokani neodvratili od sve necistoty, necudnosti a bezuzdnosti."

Gal. 5,19

"Skutky lidske svevole jsou zrejme: necudnost, necistota, bezuzdnost, cizolozstvo (moiceia), smilstvo (porneia), necistota, chlipnost"

(angl. preklad )

Efes. 5,3

" O smilstvu, jakekoliv nezrizenosti nebo chamtivosti, at se mezi vami ani nemluvi, jak se slusi na ty, kdo patri Bohu. "

Efes. 5,5

" Dobre si pamatujte, ze zadny smilnik, prostopasnik ani lakomec, jehoz bohem jsou penize, nema podil v kralovstvi Kristovu a Bozim."

Kol. 3,5

" Proto umrtvujte sve pozemske sklony: smilstvo, necudnost, vasen, zlou touhu a hrabivost ktera je modlosluzbou."

1. Thess. 4,3

"Nebot toto je vule Bozi, vase posveceni, abyste se zdrzovali necudnosti (smilstva)"

Zjev. 9,21

" Neodvratili se od svych vrazd, ani carovani, necudnosti (smilstva) ani kradezi. "

Jezis ucil, ze muz v otazce, ze rozvedl-li se se svou zenou, je pricinou toho, ze ona zije v cizolozstvu je-li nucena se znovu vdat, aby prezila a ze kazdy muz, ktery by si ji vzal,zije pak tez v hrichu. Smysl uceni je, ze je hrich pro muze uvest zenu do teto situace. Jezis odsoudil rozvod a nove manzelstvi pro vsechny zucastnene, necinne vychodisko z neho.

B.

Mat. 19, 3 – 12

" Tu k nemu prisli farizeove a pokouseli Ho: ‘Je dovoleno propustit manzelku z jakekoli priciny ?’ Odpovedel jim: ‘ Necetli jste, ze Stvoritel od pocatku muze a zenu ucinil je?’ a rekl: ‘ Proto opusti muz otce a matku a pripoji se k sve manzelce a budou ti dva jedno telo, takze jiz nejsou dva, ale jeden. A proto co Buh spojil, clovek nerozlucuj!

"Namitnou mu: ‘ Proc tedy Mojzis ustanovil, ze muz smi propustit svou manzelku tim, ze ji da rozlukovy listek? ‘ Odpovi jim: ‘ Pro tvrdost vaseho srdce vam Mojzis dovolil propustit manzelku. Od pocatku to vsak nebylo. Pravim vam, kdo propusti svou manzelku z jineho duvodu nez pro smilstvo a vezme si jinou, cizolozi.’

"Ucednici mu rekli: ‘Jestlize je to s muzem a zenou takove, pak je lepe se nezenit!’ On jim odpovedel: ‘ Ne vsichni pochopi to slovo; jen ti, kterym je to dano. Nekteri neziji v manzelstvi, protoze k tomu jsou od narozeni nezpusobili; jini neziji v manzelstvi, protoze je nezpusobilym ucinili lide a nekteri neziji v manzelstvi, protoze se ho zrekli pro kralovstvi nebeske. Kdo to muze pochopit, pochop. ‘ "

Jezis uci:

  1. Muz a zena opusti sve rodice a prilnou k sobe.
  2. Kdyz muz a zena se vezmou, Buh je ucini jedno telo. Nikdo je nesmi rozdelit. Kdokoliv se o to pokusi, selze, nebot chce bojovat s Bohem.
  3. Bozskymi Zakony Buh urcil, ze zadny clovek, nema autoritu zmenit nadprirozeny cin Boha, a nasledne, Buh neuznava zadne lidske rozhodnuti opaku ci nutnosti rozdelit jedno telo na dve poloviny.
  4. Muz, ktery se rozvedl se svou zenou a vzal si jinou, spachal cizolozstvo, hresi proti ni, proti smlouve, ktera je cini jednotnymi.
  5. Pro nektere je lepe se neozenit, jmenovite eunuchy, ti, kteri maji sexualni problemy a ti, kteri to cini pro sluzbu Bohu, rika vsem, aby prijali Jeho uceni.

V Matousove evangeliu je vycet techto lidi, take zapsany v Markove evangeliu, Jezis obnovuje zaklad co se tyce manzelstvi, dava tez vnitrni pohled na to, co Bozi zaklad je a ujistuje, ze je nemenny od pocatku. Evangelium dle Matouse bylo napsano jako svedectvi Zidum a zduraznuje nektere body, ktere nejsou u Marka, nebot Marek psal pro Rimany.

Jak je zapsano v Jezisove uceni, vyjimecna formule "vyjma manzelske nevery " je recke slovo "porneia" Coz znamena cizolozstvo, je mineno jenom k zidovskemu zasnubnimu zvyku, podporenemu zakonem. Tedy, pokud snoubenka byla shledana nebyt pannou, snoubenec ji mohl opustit pro smilstvo a vzit si jinou.

Literarni preklad 9. verse:

"A Ja vam rikam, ze kdokoliv propusti svou zenu, vyjma smilstva (porneia ) a vezme si jinou, cizolozi (moiceia) a kdokoliv si propustenou vezme, dopousti se cizolozstva ( moiceia )."

Mathew Henry zaznamenal slova Dr. Whitby nasledovne:

"Dr. Whitby rozumi cizolozstvo (moiceia), ale ( protoze nas Spasitel uziva slovo porneia smilstvo jako necistotu spachanou pred manzelstvim, ale objevenou az pozdeji; protoze, byla-li ucinena dele, je to velky zlocin, a neni treba rozvodu. Nedovoluje to ani ve vsech dalsich pripadech: ‘kdokoliv propusti svou zenu, vyjma pro smilstvo (porneia) a bere si jinou, cizolozi (moiceia). To je prima odpoved na vse, co neni pravoplatne. "

Vsechno poslouchani ocekava od Jezise, ze bud strani " Hillelove uceni ", ze rozvod je zakonny pro kazdy duvod ci " Sammaiove skupine", ze cizolozstvo je jediny duvod pro zakonny rozvod. Prekvapuje sve posluchace novym, nekompromisnim postojem, odmitaje rozvod a nove manzelstvi jako takove.

C.

Marek 10, 2-12

" Tu prisli Farizeove a zkouseli ho: Ptali se ho, je-li muzi povoleno propustit manzelku. Odpovedel jim: ‘ Co vam ustanovil Mojzis?’ Rekli : ‘ Mojzis dovolil napsat rozlukovy listek a propustit.’

"Jezis jim rekl: ‘ Pro tvrdost vaseho srdce vam napsal toto ustanoveni, od pocatku stvoreni Buh ucinil cloveka jako muze a zenu. Proto opusti muz sveho otce a matku a pripoji se k sve manzelce a budou ti dva jedno telo, takze jiz nejsou dva, ale jeden. A proto co Buh spojil, clovek nerozlucuj. ‘

"V dome se ho ucednici znovu na tu vec ptali. Rekl jim: ‘Kdo propusti svou manzelku a vezme si jinou, dopousti se vuci ni cizolozstvi. A jestlize manzelka propusti sveho muze a vezme si jineho, dopusti se cizolozstvi.’ "

Jezis uci:

  1. Stary Zakon povoluje rozvod jen jako nutne zlo.
  2. Buh meni muze a zenu v manzelstvi a cini je jednim telem.
  3. Jezis prohlasuje, ze nikdo nesmi rozdelit manzele.
  4. Jestlize muz se rozvede a znovu ozeni, cizolozi.
  5. Zena, ktera se rozvede a znovu vda, cizolozi.
  6. Jezis jedna stejne s muzem jako s zenou, co se tyce manzelstvi a rozvodu.

Tohle je vycet toho sameho hovoru v Markovi jako je v Matousi 19., kdyz zacal psat Rimanum, krestanum z pohanu, je zde dalsi porozumeni Jezisova uceni a jeho vykladu pro nas. Jak vime z obou ukazek, ucednici byli sokovani a zmateni Jezisovou odpovedi Farizeum.

Cekali, az bude sam, aby se ho mohli zeptat na ujasneni a overeni. Ujistil je tim, ze pevne zavrel dvere k rozvodu a novemu manzelstvi navzdy. Prohlasil;

"Kdo propusti svou manzelku a vezme si jinou, dopousti se vuci ni cizolozstvi; a jestlize manzelka propusti sveho muze a vezme si jineho, dopousti se cizolozstvi. " Marek 10,11-12

Tak jako pro ucedniky, je zde velky strach a sok, kdyz Jezisova slova, zaznamenana zde, jsou mluvena k dnesni cirkvi. Bylo to obtizne prijmout a pochopit tehdy, stejne tak dnes. Majice soukromou schuzi, Duch Svaty jasne a detailne ukazuje Bozi postoj k manzelstvi, rozvodu a novemu manzelstvi.

D.

Lukas 16, 15-18

" Rekl jim: ‘ Vy pred lidmi vystupujete jako spravedlivi, ale Buh zna vase srdce: nebot co lide ceni vysoko, je pred Bohem ohavnost. Zakon a proroci az do Jana; od te chvile se zvestuje kralovstvi Bozi a kazdy si do neho vynucuje vstup. Spise pomine nebe a zeme, nez aby padla jedina carka Zakona. Kazdy, kdo propousti svou manzelku a vezme si jinou, cizolozi; kdo se ozeni s tou, kterou muz propustil, cizolozi.’ "

Jezis uci:

  1. Je nepripustne co si lide mysli ci cini, nebo jaky maji nazor. Buh nesouhlasi s lidskym myslenim,ceho si lide ceni, je to ohavnosti Bohu.
  2. Slova Jezise Krista jsou nase vedeni od Jeho doby do nasi.
  3. Moralni zakon je a bude stale platny, je pevnejsi nez nebe a zeme, ani nejmensi castecka se nezmeni. Je platny provzdy. Poslusnost zakona nevede ke spaseni, ale neposlusnost je hrich a je trestany Bohem.
  4. Kazdy, kdo se rozvede se svou zenou a vezme si jinou, cizolozi.
  5. Kazdy, kdo si vezme rozvedenou zenu, cizolozi.

Tyto ukazky z Bible nam cini Jezisovo uceni jasnejsi. Uci, at je nazor sveta jakykoliv, neni prijatelny pro jeho nasledovniky.

Uci, ze Bozi Zakon je pevny a spravny. Pak dava priklad, co mini pevnosti manzelstvi. Cokoliv jineho je prestoupeni Jeho zakona a zakazano jako cizolozstvo.

Je zde pochopitelna jednota v evangeliich v oblasti manzelstvi, ktera zapada presne do prikazani o odpusteni a vernosti, nejlepe je vyjadrena v " Otce nas ", kde odstranuje vsechny duvody pro rozvod.

"A odpust nam nase viny, jako tez my jsme odpustili tem, kdo se provinili proti nam. "
Mat. 6, 12

E.

Matous 14, 3-4; Marek 6, 17-20; Lukas 3, 18-20

" Tento Herodes totiz zatkl Jana a dal ho v poutech vsadit do zalare kvuli Herodiade, manzelce sveho bratra Filipa, nebot Jan mu rikal,’ neni dovoleno, abys ji mel za zenu.’
Mat. 14, 3 – 4

"Tento Herodes totiz dal Jana zatknout a vsadit v poutech do zalare, protoze si vzal za zenu Herodiadu, manzelku sveho bratra Filipa. A Jan mu vytykal: ‘Neni dovoleno, abys mel manzelku sveho bratra!’

"Herodias byla plna zloby proti Janovi, rada by ho zbavila zivota, ale nemohla, Herodes se totiz Jana bal, nebot vedel, ze je to muz spravedlivy a svaty a chranil ho, kdyz ho slysel, byl cely nejisty a prece mu rad naslouchal."
Mk. 6, 17-20

" A jeste mnohym jinym zpusobem napominal lid a kazal radostnou zvest, ale kdyz karal vladce Heroda kvuli Herodiade, manzelce sveho bratra, a za vsechno zle, co ucinil, Herodes vsechno dovrsil jeste tim, ze dal Jana zavrit do vezeni. "

Lk. 3, 18-20

Jan Krtitel ucil:

  1. Bozi moralni Zakon plati pro vsechny stejne, verici a neverici.
  2. Rrozvod Herodiady od Filipa nebyl uznan Bohem, tak jak Jan prohlasuje, je stale jeste manzelkou Filipa.
  3. Sexualni vztah mezi Herodiadou a Herodem byl cizolozstvo v Bozich ocich, nebot ona stale patri Filipovi.

Jan Krtitel, na rozdil od uplatnych nabozenskych vudcu a mysleni sve doby, byl povolan hlasat prave Slovo Bozi. Odsuzoval Heroda za to, ze si vzal za zenu manzelku sveho bratra, dokud onen jeste zil. Herod a Herodias porusili Bozi Zakon a Jan, nehlede na osoby, ho za to karal dle Boziho Zakona. Nebyl – by to hrich (incestu) kdyby si Herod vzal jeho zenu az po jeho smrti. V Markovi najdeme Saduceje tazajici se na slova Mojzise:

"Mistre, Mojzis nam ustanovil: zemre-li neci bratr a zanecha manzelku bezdetnou, at se s ni ozeni jeho bratr a zplodi svemu bratru potomka." Mk. 19, 12

Problem zde byl, ze Filipjeste zil a vladl prilehlym uzemim Iturea a Traconis. (Lk. 3, 1) Pavel vysvetlil rozdil mezi rozvodem a novym manzelstvim a mezi pripadem, kdy jeden zemre a druhy uzavre novy snatek. Napsal o tom v dopise do Korintu:

"Zena je vazana zakonem, pokud zije jeji muz, jestlize muz umre, je svobodna a muze se vdat, za koho chce, ale jen v Kristu." 1.Kor. 7,39

A v dopise do Rima:

"Pokud je tedy jeji muz nazivu, bude prohlasena za cizoloznici, odda-li se jinemu muzi. Jestlize vsak manzel zemre, je svobodna od Zakona, takze nebude cizoloznici, kdyz se odda jinemu muzi."
Rim. 7,3

Velky hrich Heroda a Herodiady je odhalen velkou cenou Jana Krtitele, kdyz se postavil proti tomu. Herodias nechala Jana popravit a manipulovala Herodovou hrisnou touhou k sve dceri. Mnoho lidi, kdyz vidi sve viny a jsou usvedceni Duchem Svatym, zuri vzteky a popiraji viny. Bozi standart je vysoky a Bozi lid je veden, aby Ho poslouchal, nezavisle na tom, co to stoji. Janova poslusnost vedla az k smrti. Herodova a Herodiadina neposlusnost je stala urcite mnohem vice.

F

Rimanum 7, 1-3

"Coz nevite, bratri – vzdyt mluvim k tem, kteri znaji Zakon - ze Zakon panuje nad clovekem, jen pokud je ziv? Vdana zena je Zakonem vazana k zijicimu manzelovi; kdyz vsak muz zemre, je zprostena zakona manzelstvi. Pokud je tedy jeji muz nazivu, bude prohlasena za cizoloznici, odda-li se jinemu muzi. Jestlize vsak manzel zemre, je svobodna od zakona, takze nebude cizoloznici, kdyz se odda jinemu muzi."

Pavel uci:

  1. Manzelstvi prekonava nove manzelstvi a vylucuje ho.
  2. Manzelstvi je pevne tak dlouho, dokud oba manzele ziji.
  3. Nove manzelstvi, dokud jeden z manzelu jeste zije, je hrich cizolozstva.
  4. Manzelska smlouva konci smrti jednoho z manzelu.
  5. Kdyz smrt zlomi manzelstvi, smi zijici druh vstoupit do noveho snatku.

Tyhle odkazy vypsane Pavlem jsou velmi dulezite v poctu cest, ktere se jinde lisi o tomto tematu. To, co mame zde, je popis cemu prvni krestane verili.

Neni to mineno jako podminka, ale jako zasada moralky a zakona. Je to klic k pochopeni co apostolove a cirkev rozumeli jako spravne ci spatne.

Co je velmi vyznamne, je to, ze Pavel lpi na techto zasadach, jako na ilustraci uceni o milosti, odpusteni vin a naplneni Duchem Svatym. Apostol uziva toto prohlaseni viry, aby ukazal podstatu smlouvy krve Jezise Krista zduraznenou znalosti a dulezitosti.

Toto je prvni dopis po evangeliich v Novem Zakone, kde je souhrn Jezisova uceni, cemu ucednici rozumeli a prvni cirkev verila. Neni zde mene, nez napsal svedek o tom, co bylo a polozil zaklady poznani o krestanske moralce.

G.

1. Korintskym 7, 10-11

" Tem, kteri ziji v manzelstvi, prikazuji - ne ja, ale Pan - aby zena od muze neodchazela. A kdyz uz odejde, at zustane neprovdana nebo se s muzem smiri; a muz at zenu neopousti."

Pavel uci:

  1. Tohle prikazani ma plnou autoritu Stvoritele a je zakladnim principem a tlumocenym odkazem k pochopeni vseho,cemu nas Pan uci o manzelstvi, rozvodu a novem manzelstvi. Svazuje Pavla, ranou cirkev a nas dnes svym prikazem, neni o cem jednat, podminovat ci aplikovat v tomto ohledu. Neni to jednoduse prikaz co Buh vidi jako ideal,ale prime prikazani.
  2. Zena nesmi opustit manzela.
  3. Opatreni je ucineno pro ty, kteri jsou oddeleni od sveho druha pro jakykoliv duvod - zustat sam.
  4. Nove manzelstvi pro rozvedenou ci oddelenou osobu je prisne zakazano.
  5. V pripade oddeleni se ci rozvodu, manzele mohou (a meli by byt) usmireni.

Je tezke si predstavit, jak Pavel by mohl ustanovit jasnejsi krestanskou zasadu, definovanou samotnym Panem, tak aby fungovala navzdy. Jde do vetsich detailu v konci kapitoly, aby ukazal, jak to uvest do zivota a jak aplikovat tyto zasady v realnem zivote s realnymi lidmi, ktere On povolal jmenem.

Vkazdem jednotlivem pripadu popsanem do konce teto kapitoly, Pavel uziva prikazani Pane jako jedinou pravdu. My nemuzeme cinit jinak.

H.

1 Kor. 7, 12-17

"Ostatnim pravim ja, a ne uz Pan: Ma-li nekdo z bratri zenu neverici a ona je ochotna s nim zustat, at ji neopousti. A ma-li zena muze nevericiho a on je ochoten s ni zustat, at ho neopusti. Neverici muz je totiz posvecen manzelstvim s verici zenou a neverici zena manzelstvim s vericim muzem, jinak by vase deti byly neciste; jsou vsak prece svate! Chce-li neverici odejit, at odejde. Verici nejsou v takovych pripadech vazani. Buh nas povolal k pokoji. Vis snad, zeno, zda se ti podari privest muze ke spase? Vis snad, muzi, zda se ti podari privest zenu ke spase? Kazdy at zije v tom postaveni, ktere mel od Pana, kdyz ho povolal k vire. A tak to narizuji v cirkvich vsude."

Pavel uci:

  1. Tohle narizeni je dano nejen cirkvi v Korinthu, ale take nam.
  2. Verici manzel ma jednat se svou neverici manzelkou tak, jako kdyby byla verici. A verici zena ma jednat se svym nevericim muzem stejne, jako kdyby byl verici.
  3. Buh nahrazuje neverici vliv jednoho z manzelu Duchem Svatym pusobicim skrze vericiho partnera a oddeluje deti pro sebe.
  4. Tak dlouho, jak neverici partner chce zit dohromady, verici nesmi odejit.
  5. Pokud neverici partner chce odejit ci se rozvest, at tedy odejde v pokoji, nenut ho (ji ) zustat.
  6. Verici manzel (ka) ma mit na pameti, ze ma vest nevericiho druha k Panu, dle cesty, kterou jedna v techto vecech.
  7. Verici v neprijemnych manzelskych okolnostech je veden, aby prijal situaci, ve ktere je, a aby se vyhnul tomu, aby ji resil oddelenim se ci rozvodem.

Pavlovo uceni je v souhlase a poslusnosti s primym prikazem danem ve versi 10-11. Uci krestany jednat jako verici bez ohledu na ciny jejich partnera. Musime mit na pameti, ze vse, co delame, je svedectvim nasim detem a nevericim partnerum. Nikde v celem oddile neni ani slaby naznak pro rozvod a nove manzelstvi.

Poselstvi, ne preklad slova za slovem, receno jinymi slovy, ktere bychom rekli dnes, ve versi 15 a 16 zni:

"Na druhou stranu, kdyz neverici partner odchazi, nech ho (ji) odejit. Nemuzes mu (ji) zabranovat. Buh nas povolal, abychom jednali co nejlepe a v pokoji."

"Zeno, ty nikdy nevis, to jak ty jednas, muze privest muze nejen zpet k tobe, ale tez k Panu. Ty nikdy nevis, muzi, to jak ty ted jednas, muze privest zenu nejen zpet k tobe, ale tez k Panu."

(Poselstvi)

I

1 Kor. 7, 25-30

"Co se tyka neprovdanych, nemam zadny rozkaz Pane, ale davam jen radu jako ten, kdo je pro milosrdenstvi Pane hoden duvery. Domnivam se, ze vzhledem k tomu, co ma prijit, je pro cloveka nejlepsi zustat tak, jak je. Mas zenu? Nechtej se s ni rozejit. Jsi bez zeny? Zadnou nehledej. Ale kdyz se ozenis, nezhresis. A vda-li se divka, nezhresi. Dolehne vsak na ne tisen tohoto casu. Toho vas chci usetrit. Chci rici, bratri, toto: Lhuta je kratka. Proto ti, kdo maji zeny, at jsou , jakoby je nemeli. A kdo placi, jakoby neplakali, a kdo jsou veseli, jakoby nebyli, a kdo kupuji, jakoby nevlastnili."

Pavel uci:

  1. Pavel dava svoji nejlepsi radu jak se zachovat v danych situacich.
  2. Vobtizne dobe je lepe se nebrat.
  3. Ma-li muz zenu, at neukoncuje manzelstvi. Nema-li zenu, at se nezeni.
  4. Chce-li se neprovdana zena vdat, nebrante ji.
  5. Nema-li muz zeny, neni to hrich se ozenit.
  6. At manzelstvi neni tvuj nejvyssi cil, prvni misto v rebricku hodnot, nebot toto nalezi Bohu.
  7. Verici musi pracovat na Bozim dile, poslouchat Ho, nezalezi na manzelskem postaveni. Osobni radost ci zarmutek nesmi mit vliv na nasi poslusnost v rozhodovani a cinech.

Pavel nema primy prikaz Pane, co se tyce svobodnych, takze opakuje Jeho prikaz dany v 10.tem versi. Ackoliv radi, ze byt svobodny je snazsi, jak je vidno z dopisu , uvadi, ze je-li zde svobodny muz ci zena, neni to hrich, vstoupi-li do manzelstvi.

Slovo pro mladou zenu je – divka ci panna - a totez plati tez pro muze. Je-li muz ci zena panna – panic,mohou se vzit. Ale je-li nekdo vazan snatkem, musi tak dle Boziho prikazu zustat.

Moderni nespravny preklad slova - recky ‘lusis’ v 27 versi - nevdana, nezenaty, dava falesnou predstavu tem, kdo hledaji skulinku pro rozvod a nove manzelstvi, a tak ignoruji odkaz k podmince , aby byla pannou , byl panic, menice vyznam slova (lusis) ve smysl, ze ten, kdo byl zenat (byla vdana) a nasledne rozveden. (a)

Oslepuji si oci na Bozim prikazu, ze oddeleny ci rozvedeny musi zustat sam, mnozi odsunuji prisne uceni a cini, co se zda spravne v jejich vlastnich ocich. Jen zbezny pohled na vec vylucuje tyto volnosti. Ale pro pripad nedorozumeni Pavel to znovu vysvetluje v nasledujicich versich.

J.

1 Kor. 7, 35-40

"To vam rikam, abych vam pomohl, ne abych vas uvedl do nesnazi, ale abyste zili dustojne a verne lnuli k Panu bez rozptylovani. Domniva-li se nekdo, ze jedna necestne vuci sve snoubence, ktera je uz ve zralem veku, a ze se patri, aby si ji vzal, at udela co chce, nehresi, at se vezmou. Ale kdo je v nitru pevny, nic ho nenuti, ma v moci svou vlastni vuli a pevne se rozhodl,ze se s ni neozeni, jedna dobre. Takze kdo se ozeni se svou snoubenkou, jedna dobre, ale kdo se neozeni, udela lepe.

"Zena je vazana zakonem, pokud zije jeji muz. Jestlize muz zemre, je svobodna a muze se vdat, za koho chce, ale jen v Kristu. Po mem soudu bude vsak pro ni lepe, zustane-li tak, myslim, ze taky ja mam Ducha Boziho."

Pavel uci:

  1. Krestan, ktery se nikdy neozenil, ma svobodu se ozenit, chce-li.
  2. Krestan, ktery se nikdy neozenil, ma svobodu se neozenit, chce-li.
  3. Verici manzele jsou spolu cely zivot a tuto smlouvu nelze rozbit dokud oba jeste ziji.
  4. Krestan je volny smrti druha se znovu ozenit.
  5. Manzelstvi musi byt prijato Panem.
  6. Nektera druha manzelstvi po smrti jednoho z manzelu nejsou prijata Panem.

Jak Pavel pripravuje na jine veci, ukoncuje vyctem pokynu pro manzelstvi, rozvod a nove manzelstvi. Znovu, vsechny jeho rady souhlasi s Jezisovym prikazem v 10-11 versi.

"Tem, kteri ziji v manzelstvi, prikazuji – ne ja, ale Pan – aby zena od muze neodchazela. A kdyz uz odejde, at zustane neprovdana nebo se s muzem smiri; a muz at zenu neopousti. "

Timto ucenim Pavel konci toto tema bez zavahani, ze jeho uceni je prime a jednoduche, aby vysvetlilo vsechny otazky, ktere cirkev muze mit. Adresuje vsechny otazky, ktere povazuje za dulezite k projednavani. Problem je, mnozi nesouhlasi s jeho ucenim a snazi se ho prevratit.

Znovu a znovu Pavel ukazuje na to same tema, bez odchylek, v poslusnosti na Bozi prikazy dane jemu. Shoduje se plne s tim, co Jezis prikazuje v evangeliu.

"Takze jiz nebudou dva, ale jeden. A proto co Buh spojil, clovek nerozlucuj. "
Mat.19,6

K

Efezskym 5, 21-33

"V poddanosti Kristu se podrizujte jedni druhym: zeny svym muzum jako Panu, protoze muz je hlavou zeny jako Kristus je hlavou cirkve, tela, ktere spasil. Ale jako cirkev je podrizena Kristu, tak zeny maji byt ve vsem podrizeny svym muzum.

"Muzi milujte sve zeny, jako si Kristus zamiloval cirkev a sam se za ni obetoval, aby ji posvetil a ocistil krtem vody a slovem, tak si On sam pripravil cirkev slavnou, bez poskvrny, vrasky a cehokoliv podobneho, aby byla svata a bezuhonna. Proto take muzi maji milovat sve zeny jako sve vlastni telo. Kdo miluje svou zenu,miluje sebe.

"Nikdo prece nema v nenavisti sve telo, ale zivi je a stara se o ne. Stejne tak Kristus pecuje o cirkev. Vzdyt jsme udy Jeho tela. Proto opusti muz otce a matku a pripoji se k sve manzelce a budou ti dva jedno telo.

"Je to velke tajemstvi, ktere vztahuji na Krista a na cirkev. A tak kazdy z vas bez vyjimky at miluje svou zenu jako sebe sama a zena at ma pred muzem uctu."

Pavel uci:

  1. Mlcenlive poddani se manzelu jeden druhemu je cin uctivani a poslusnosti Krista.
  2. Manzelky se maji podridit svym muzum a respektovat je, stejne jako oni se podrizuji Panu.
  3. Cirkev se ma podrizovat Kristu tou samou cestou, jako zeny se maji podrizovat svym muzum. On polozil svuj zivot za ty, kdo jsou Jeho telo, to je cirkev.
  4. Muz je hlavou domu stejne jako Jezis je hlavou cirkve. Ma obetovat svuj zivot pro svou zenu stejne jako Jezis zil a zemrel pro cirkev.
  5. Muz ma milovat a odpoustet sve zene stejne jako Jezis miluje a odpusti cirkvi. Nezalezi na tom , jake ma chyby, ma ji videt skrze Krista jako bezchybnou a cistou.
  6. Muz a zena jsou jedno telo, ne v nejake symbolicke ceste, ale v mystickem, podivuhodnem Bozim sjednoceni, tak jako Jezis je sjednocen s tim, kdo je cast Boziho tela.

Pavel znovu opakuje svoje uceni o manzelstvi a ukazuje, jak dulezita je tato zprava od Jezise a zakona lasky v Novem Zakone. Je jasne, ze manzelstvi neni jen nejaky ideal dany Bohem, ale tajemstvi, ktere symbolizuje povahu vztahu, ktere On urcil, ze bude mit s nami. Spojuje manzele dohromady tou samou cestou, jako spojuje Sam sebe s nami.

Povaha celeho Pisma a jeho pochopeni zduraznuje trvani manzelstvi a vztah jednoho tela jako muze a zeny. Kazdy je vazan k prikazu odpoustet a trpet pro druheho jako Jezis trpel za nas.

L

Zidum 13, 4-9a

"Manzelstvi at maji vsichni v ucte a manzele at jsou si verni, nebot nerestne a neverne bude soudit Buh. Nedejte se vest laskou k penezum; budte spokojeni s tim, co mate. Vzdyt Buh rekl; ‘ Nikdy te neopustim, nikdy se te nezreknu. ‘ proto smime rikat s duverou: ‘ Pan pri mne stoji, nebudu se bat. Co mi muze udelat clovek?’ Mejte v pameti ty, kteri vas vedli a kazali vam Slovo Bozi. Myslete na to, jak dovrsili svuj zivot a nasledujte je ve vire!Jezis Kristus je tentyz vcera, dnes a na veky. Nedejte se strhnout vselijakymi cizimi naukami. Je dobre spolehnout se na milost."

Uceni Zidum (Messianskym)

  1. Manzelstvi musi byt drzeno s uctou a chraneno.
  2. Muz a zena si maji zustat verni.
  3. Buh bude soudit lidi, kteri neziji v moralce a ty, kteri spachali cizolozstvo porusenim svatosti a krestanskeho chapani smyslu manzelstvi.
  4. Mame zit tak, jako zili prvni krestane,byt verni a duverovat Bohu, ze je nase pomoc v nouzi a case potreby, nehledet na namitky a odpor druhych.
  5. Nenech se zlakat ke zmene ci uprave evangelia Jezise Krista, ale nasleduj puvodni ucitele, nebot evangelium stejne jako Jeho hlava, Jezis, se nemeni s casem. Vyvracej a odmitej uceni, ktere bud ubira ci pridava ke zprave, kterou jsi slysel.

Autor dopisu Zidum pridava svuj hlas k ostatnim svedkum Jezisova planu, co se tyce krestanskeho manzelstvi. Jako Jezis, Pavel prikazuje to same, prisnou poslusnost manzelskeho svazku a naprostou vernost.

Jde jeste dale v uceni, ze poklesek muze ci zeny je hrich cizolozstva a bude souzen a trestan Bohem. Mame mit stale na pameti, ze Buh naplni kazdou nasi potrebu a nikdy nas nezanecha ci neopusti.

M

1 Petr. 3, 1-7

"Stejne take vy zeny, podrizujte se svym muzum,trebaze se nekteri z nich vzpiraji Bozimu Slovu, muzete je beze slov ziskat svym jednanim, kdyz uvidi vas cisty zivot v bazni Bozi.

"Pro vas se nehodi vnejsi ozdoba - spletat si vlasy , ovesovat se zlatem, stridat odevy – nybrz to, co je skryto v srdci a co je nepomijitelne: tichy a pokojny duch; to je pred Bohem prevzacne.

"Tak se kdysi zdobily svate zeny, ktere doufaly v Boha. Podrizovaly se svym muzum, tak jako Sara poslouchala Abrahama a nazvala jej Panem. Vy jste jejimi dcerami, jednate-li dobre a nedate se nicim zastrasit.

"Stejne take vy muzi, kdyz zijete se svymi zenami, mejte pro ne porozumeni, ze jsou slabsi a prokazujte jim uctu, protoze jsou spolu s vami dedickami daru zivota. Tak vasim modlitbam nebude nic prekazet."

Petr uci:

  1. Manzelka musi prijmout muze jako hlavu domu a uvedomit si jeho autoritu. Musi se chovat k nevericimu muzi stejne jako kdyby byl verici, byt ‘ zivym Bozim dopisem ‘ a zit svedectvim Bozi moci.
  2. Je zde zaslibeni, zustane-li zena verna Bohu a svemu nevericimu muzi, bude ziskan skrze Ducha Svateho, pracujiciho v jejim zivote a na zaklade jejich modliteb.
  3. Zena majici ticheho a jemneho ducha, nemusi byt oblecena v nejposlednejsi novinky,mit make-up a drahe sperky. Duch Bozi v ni bude potesenim Bohu a skrze Neho zena bude krasna take pro sveho muze.
  4. Manzelky maji poslouchat Boha beze strachu, co muz bude delat. Maji smlouvu s Bohem, ze On je bude chranit a zehnat jim tak,jako to cinil zenam drive. Je-li muz nebezpecny pro rodinu a oddeleni se je nutne, je zde puda pro Bozi jednani a zazrak.
  5. Muzi musi ctit sve zeny stejne, jako zeny jsou vedeny ctit sve muze. Maji take chapat sve zeny a rozdily mezi sebou a jimi. Zeny jsou rovnopravne partnerky v rodine a v zivote. Buh neucinil jednoho povyseneho nad druhym.
  6. Muzi nemaji jednat s zenami tak, jak se jim zalibi, maji mit prisny vztah s Bohem. Buh neodpovi na modlitbu muze, ktery zradil svou zenu. Takove jednani ho vystavuje Bozi trestajici ruce, je to hrozne pomysleni.

Pert uzavira Novy Zakon nezavisle temi samymi prikazy od Pana jako Pavel. Manzelstvi je svate a prisne zachovavano. Odpadnuti od toho ma za nasledek Bozi hnev a soud.

Zneuziti jednoho partnera smlouvy je brano jako poruseni Boziho Zakona neverou cizolozstva.

Stejne jako jine uceni Noveho Zakona daneho Panem Jezisem a Jeho apostoly, manzelstvi je podporovano a rozvod je vyloucen. Jak je receno zde, je prima souvislost mezi zneuctenim manzelstvi a duchovnim utekem od viry.

Bozi moralni Zakon

Moralni Bozi Zakon je stale platny a je vzor vsem nasledovnikum Pana Jezise. Zakazuje sex se zviraty, homosexualitu, sexualni vztah mezi blizkymi pribuznymi a cizolozstvo. Tez mluvi proti kradezi, podvodu, lzi, krive prisaze, nactiutrhani, carodejnictvi, predpovidani budoucnosti, mste, a zasti. Zacina timto:

" Budete-li dbat na moje narizeni a na moje rady, clovek, ktery podle nich bude jednat,bude z nich zit. Ja jsem Hospodin. " Lev. 18,5

" Nebudes obcovat s zenou sveho blizniho a neznecistis se s ni." Lev. 18,20

" Neodkryjes nahotu zeny sveho bratra, je to nahota tveho bratra." Lev. 18,l6

" Nebudes se mstit synum sveho lidu a nezanevres na ne, ale budes milovat blizniho jako sebe sameho. Ja jsem Hospodin." Lev. 19,18

Jan Krtitel

Novy Zakon dava vycet jak Jan Krtitel aplikuje zpravu o Bozim moralnim Zakonu. Vladce Herod Antipas si vzal Herodias, rozvedenou zenu sveho bratra Filipa. Evangelium Marka o tom svedci:

"Tento Herodes totiz dal Jana zatknout a vsadit v poutech do zalare, protoze si vzal za zenu Herodiadu, manzelku sveho bratra Filipa, a Jan mu vytykal: ‘Neni dovoleno, abys mel manzelku sveho bratra !’ "
Mk. 6, 17 – 18

Jna Krtitel kazal moralni Bozi Zakon tak, jak je zapsan v knize Leviticus.

Jezis Kristus

Odvolavaje se na uceni Jana a sve, Jezis vztahuje to same prikazani, kdyz rekl:

"Spise pomine nebe a zeme, nez aby padla jedina carka Zakona.

"Kazdy, kdo propousti svou manzelku a vezme si jinou, cizolozi; kdo se ozeni s tou, kterou muz propustil,cizolozi." Lk. 16, 17 – 18

Pavel

Apostol Pavel odkazuje na ten samy Bozi moralni Zakon, kdyz pise:

"Coz nevite, bratri – vzdyt mluvim k tem, kteri znaji Zakon.- ze Zakon panuje nad clovekem, jen pokud je ziv?

"Vdana zena je zakonem vazana k zijicimu manzelovi; kdyz vsak muz zemre, je zprostena zakona manzelstvi. Pokud je tedy jeji muz nazivu, bude prohlasena za cizoloznici, odda-li se jinemu muzi. Jestlize vsak manzel zemre, je svobodna od zakona, takze nebude cizoloznici, kdyz se odda jinemu muzi."

Rim. 7. 1-3

Pavel prinesl aplikaci stejneho prikazani do cirkve, kde clenove na nem netrvali. Odkazuje na ten samy Zakon:

" Neodkryjes nahotu ani jine zeny sveho otce, je to take nahota tveho otce."

Lev. 18,8

A dale se pise:

"Dokonce se proslycha, ze je mezi vami pripad smilstva, a to takovy, jaky se nevyskytuje ani mezi pohany, ze totiz kdosi zije s zenou sveho otce. A vy jste pritom naduti, misto abyste se radeji rmoutili;odstrante ze sveho stredu toho, kdo to udelal."


1. Kor.5, 1-2

Apostol Jan

Apostol Jan, tez znamy jako apostol Bozi lasky, ujasnuje vztah mezi Bozi laskou, spasenim a Bozim moralnim Zakonem takto:

"Podle toho vime, ze jsme Ho poznali, jestlize zachovavame Jeho prikazani.

"Kdo rika: ‘Poznal jsem Ho’ a Jeho prikazani nezachovava, je lhar a neni v nem pravdy.

"Kdo vsak zachovava Jeho slovo, vpravde v nem Bozi laska dosahla sveho cile.

"Podle toho poznavame, ze v nem jsme. Kdo rika, ze v nem zustava, musi zit tak. jak zil On."
1. Jan 2, 3-6

Spaseni milosti

To vsechno znamena, ze snazime-li se zachovavat Zakon, abychom byli ospravedlneni pred Bohem, nestaci to. Abychom byli spaseni dodrzovanim Zakona, musime presne dodrzovat vsechny zakony od momentu poceti do okamziku smrti. To je nemozne. Nikdo, kdo kdy zil, nesplnil tuto podminku mimo Jezise Krista.

Spaseni je mozne jen milosti Bozi skrze zastupnou smrt Jezise Krista. Ale jak Jezis rekl, moralni Bozi Zakon tak, jak je poddan v Bibli, stale plati. Je to zaklad poslusnosti vsech Bozich deti a Buh to mysli vazne.

Poruseni techto zakonu je hrich stejne tak nyni jako tomu bylo, kdyz byly napsany. Stale pouzivani je zaklad zivota v Novem Zakone, tak jak tomu bylo za Jezise a Jeho apostolu. Umyslna a stala neposlusnost Boziho Zakona je hrich a jsme pred tim velmi varovani.

Zidum ( Messianskym )

"Jestlize svevolne hresime po tom, kdyz uz jsme poznali pravdu, nemuzeme pocitat s zadnou obeti za hrichy, ale jen s hroznym soudem a zarem ohne, ktery stravi Bozi odpurce. Uz ten, kdo pohrdne zakonem Mojzisovym, nedojde slitovani a propada smrti na zaklade svedectvi dvou nebo tri svedku.

"Pomyslete, oc hroznejsiho trestu si zaslouzi ten, kdo zneucti Boziho Syna a za nic nema krev smlouvy, jiz byl posvecen, a tak se vysmiva Duchu milosti. Vzdyt vime, kdo rekl: ‘ Ja budu trestat, ma je odplata! ‘a jinde: ‘ Pan bude soudit svuj lid!’ Je hrozne upadnout do ruky Ziveho Boha. "
Zid. 10, 26 – 31

Odpovednost cirkve

Ti, kteri nepochopili Jeho zamer, casto zamenuji Jezisovo varovani s hypokrytskym soudem. Jsme specielne pouceni soudit ve vire a v pravde. Jeslize selzeme v souzeni hrichu, cela cirkev bude zkorumpovana. Bylo napsano sboru v Korintu o sexualni vine:

"Vase vychloubani neni dobre. Nevite, ze trocha kvasu vsechno testo prokvasi?"

"Napsal jsem vam v liste, abyste nemeli nic spolecneho se smilniky."

"Proc bych mel soudit ty, kdo jsou mimo nas? Nemate soudit ty, kdo jsou z nas? Kdo jsou mimo nas, ty bude soudit Buh. Odstante toho zleho ze sveho stredu!"
1. Kor. 5, 6 .9; 12-13

"Coz nevite, ze nespravedlivi nebudou mit ucast v Bozim kralovstvi? Nemylte se: ani smilnici, ani modlari, ani cizoloznici, ani nemravni, ani zvraceni,ani zlodeji, ani lakomci, opilci, utrhaci, lupici nebudou mit ucast v Bozim kralovstvi."
1. Kor. 6, 9-10

Kulturni znecisteni

" Vezte, ze v poslednich dnech nastanou zle casy. Lide budou sobecti, chamtivi, chvastavi, domyslivi, budou se rouhat, nebudou poslouchat rodice, budou nevdecni, bezbozni, bez lasky, nesmiritelni, pomlouvacni, nevazani, hrubi, lhostejni k dobremu, zradni, bezhlavi, naduti, budou mit radeji rozkos nezli Boha, budou se tvarit jako zbozni, ale svym jednanim to budou popirat. Takovych lidi se stran. "
2. Tim. 3, 1-5

Bratri a sestry, dnesni cirkevni kultura je blizka variace vseobecne kultury sveta, ve kterem zijeme. To neni ono, co apostol mel na mysli, kdyz psal dopis rimskym krestanum:

"Vybizim vas, bratri, pro Bozi milosrdenstvi, abyste sami sebe prinaseli jako zivou, svatou, Bohu milou obet; to at je vase prava bohosluzba.

"A neprizpusobujte se tomuto veku, nybrz promenujte se obnovou sve mysli, abyste mohli rozpoznat, co je vule Bozi, co je dobre, Bohu mile a dokonale."
Rim. 12, 1-2

Pavlovy rady stoji v primem opaku k zakladnimu uceni ovladajicimu moderni spolecnost: "Je zde nepritomnost absolutni pravdy ci vzoru; neni zde vecny moralni zakon a je popirana existence zakonodarce."

Nevera tohoto sveta popira soud ci odsouzeni; nasledne je prehlizeno Slovo Bozi. Stejna predstava znecistila cesty mnoha krestanu. Mohou byt dobri, mozna lepsi a vyhnout se osobni zodpovednosti za svuj moralni zivot. Rozdil mezi pohledem sveta a moderniho krestana je velmi casto jen maly.

Budme rozumni

Kdyz Pavel rekl tyto vety, mohli argumentovat proti nemu, citovat sva vlastni uceni o zakonu a milosti. Pavel nezapomnel, co ucil o milosti a svobode v Kristu. Muzeme si byt jisti, ze neocekaval, ze ctenari jeho dopisu neuposlechnou a nebudou si spatne vykladat co on sam napsal ohledne milosti a ‘ Ducha Zakona.’

Ocekaval uposlechnuti, trval na nem. Pavel vzal vsechno, co ho Duch Svaty ucil o milosti, svobode a smireni Jezisem Kristem a pouzil vse ve svem uceni.

Jestlize nekdo opravdove veri, ze Pavel si odporuje ci nemini byt bran vazne ve veci cistoty tela Kristova, je ve velkem omylu. Pavel byl apostolem Jezise Krista a psal pod Jeho autoritou. Znamena to, ze Pavel je bez srdce ci nepecuje? Nikoliv!Vedel skrze Ducha Svateho co muze znicit cirkev a jak ji zachovat cistou.

Varovani

Apostol Petr nas varuje pred prekrucovanim slov Pavla, abychom pochopili spravne smysl.

"…Snazte se, abyste byli cisti a bez poskvrny a mohli ten den ocekavat beze strachu pred Bozim soudem. A vezte, ze ve sve trpelivosti vam Pan poskytuje cas ke spase, jak vam napsal take nas mily bratr Pavel podle moudrosti, ktera mu byla dana.

"Mluvil tak o tom ve vsech svych listech. Nektera mista jsou v nich tezko srozumitelna a neuceni a neutvrzeni lide je prekrucuji, Jako take ostatni Pismo,k vlastni zahube.

"Ale vy, milovani, protoze to vite predem, strezte se, abyste nebyli oklamani svodem tech neodpovednych lidi a neodpadli od vlastniho pevneho zakladu. Kez rostete v milosti a v poznani naseho Pana a Spasitele Jezise Krista. Jemu bud slava nyni a az do dne dne vecnosti. "
2. Pt. 3, 14-18

Theologie rychlosti

V nasi snaze nechat spravne vecny soud a odsouzeni na Bohu a jen na Nem samem, opustili jsme uceni Pane a poslusnost Pavlovych predpisu. Nas pad vuci jeho prikazanim ma za nasledek nespravnou theologii rychlosti, ktera nici cirkev, zivoty a ztraci duse.

Jezis nam dal dve meritka na zhodnoceni nas a druhych; lasku jednech k druhym a ovoce, ktere neseme. Od te doby, co je mira rozvodu nizsi mezi ateisty a agnostiky nez mezi temi, kdo se nazyvaji nove zrozeni krestane, se zda, ze mnozi z nich maji stejne ci dokonce lepsi pochopeni urcitych zakladnich pravd a lzi nez mnozi v cirkvi.

Je zde vazne volani mezi " strazci na zdech," kteri vidi, co se deje a kam cirkev smeruje. Otazka zni:

‘ Jak jen muzeme jit do takoveho bezverectvi? Bozi laska ma byt nahrazena popularnim minenim? ‘

Jak Pavel pise:

"A ukazi vam jeste mnohem vzacnejsi cestu. Kdybych mluvil jazyky lidskymi a andelskymi, ale lasku bych nemel, jsem jenom dunici kov a zvucici zvon. Kdybych mel dar proroctvi, rozumel vsem tajemstvim a obsahl vsechno poznani, ano, kdybych mel tak velkou viru, ze bych hory prenasel , ale lasku nemel, nic nejsem a kdybych rozdal vsecko, co mam, ano, kdybych vydal sam sebe k upaleni, ale lasku bych nemel, nic mi to neprospeje."
1. Kor. 13, 1-3

Bratri a sestry, tragedie padu od svatosti v cirkvi neni, ze Buh je jiny ci ze my jsme zneuctili Jeho smlouvu krve, ale bolest a utrpeni, ktere jsme si zpusobili sami. Spolecnost se nici jak spara v prvnim bloku stavby monogamniho manzelstvi nefunguje. Mame nyni sirokou trhlinu v rozbitych domovech se vsi hruzou a hrichy, ktere to doprovazi.

Snad nejvetsi tragedii jsou ponicene a poskozene deti, diky rozvodu rodicu. Kazda objektivni studie dokazuje stale zraneni deti vseho veku. Konci casto v kradezi, nasili, podvodu a nevere.

Chvile na zmenu

Jak se postupne zhorsuje vzor manzelstvi a rozvodu v cirkvi, tak stale ziskava na rychlosti. Krestansky rozvod, vzacne a ojedinele rozdeleni na dve poloviny, se nyni stava normalnim. Velky sbor se nepovazuje za spravny, pokud nema sluzbu rozvedenych a pomoc pro ne. Jak vic pravych krestanu odchazi od manzelstvi, tim mene je zde moralni podpory, ktera by udrzela svazky.

Knezi, farari a kazatele v cirkvi, kteri podlehli teto vlne, svobodne rozvazuji (rozvadeji) a nasledne souhlasi s novym snatkem, to se stava prijato vsemi. Ti sami starsi se vraci do sluzby s novymi zivotnimi druhy.

Denominace, sbory a cirkev jsou rychle na obranu nazoru starsich a jejich rehabilitaci, prekrucuji uceni tak, jak je treba, aby vyhovovalo okolnostem. Biblicke uceni, ktere nelze prekroutit, je vysvetlovano jako poklesek dle Bozi vule ci Jeho nekonecne milosti, nechavaje kluzky svah pro ty, kdo stoji.

Starsi cini sirokou cestu pousti pro kazdeho, kdo je nasleduje. Nasledky – zdi budovane a udrzovane cirkvi po temer 2000 let, jsou znalci srazeny dolu zevnitr.

Obchodovani

Mezitim pokuseni roste rychle jak nova seznameni se objevuji v rozbitych manzelstvich, hazeje miliony krestanskych matek a otcu do ‘seznamovaciho ‘obchodu. ‘Krestanske ‘radio a internet s inzeraty zamerenymi na rozvedene krestany znecitlivuje, povzbuzuje a zlehcuje hrich noveho snatku.

Svedectvi o setkani pravych novych ‘ krestanu’ je ovzdusim pro dalsi. Tenhle ‘ obchod ‘ nejen pokousi ostatni verne, ale take nici duveryhodnost evangelia Jezise Krista svetu.

Neverici jsou mene informovani o spaseni a obnove uceni Jezise nez cirkev je poverena oznamit. Slysi

hlasite a jasne, ze verici a sbory nemaji vubec nic cenneho co by jim nabidli v reseni jejich vlastnich vztahu nebo jinych zivotnich problemu. Mohou videt, ze neco jineho se mluvi a neco jineho dela.

Hrich, nyni oblecen v roucho spravedlnosti, zacina vzkvetat, jak stara pokuseni jsou magicky premenovana v nove mozne prilezitosti. Vhodne‘ prilezitosti‘ jsou krehke jako jejich obet.

Proradna sklouznuti z viry a hledani ‘ Bozi mozne vule ‘ namisto napsane vule, cela cesta dolu do " Buh prece chce, abych byl (a) stasten (stastna)," je rychla, zuriva a osudna. Bez ohlednuti nejnizsi castecka se stava hranicni linkou mezi dobrem a zlem.

Je zde mnoho ruznych cest vedoucich k jednomu osudu – rozvod. Pro nektere je to nevera, jini zacali prilezitostnym zajmem o porno, mnozi jednoduse nekajicim sobectvim a neodpustenim, minenym jako krestanska svoboda. Tohle vsechno je hrich. Jakykoliv listek na cestu z mesta se stava dobrym.

Dostacujici duvod prodejny pro duchovni podvod muze byt nalezen vzdy v pozadi manzelstvi. Prijeti cirkvi neni treba. Problem s druhem, ktery muze a ma byt vyresen, se nyni stava ospravedlnenim pro rozvod. Dalsi jen zviruje prach.

Mzda hrichu

Bylo receno, ze citova bolest rozvodu presahuje bolest zpusobenou nahlou smrti obeti rodiny. Protoze Buh spojil muze a zenu v jedno telo, trojity provazek bolesti, odmitani a samoty nefunguje v tomto zivote. Obvykle nici citove, duchovni a telesne zdravi jedne ci obou zucastnenych stran.

Rozvod meni osobnost, nici obchodni podnikani, ruinuje povolani, bori zamestnani a sluzby, nechava otevrene citove rany, ktere se nikdy nezahoji, nelze nic smazat ci zahladit.

Rozvod nema svou dobrou stranku. Vyse skody zpusobene rozvodem, nemuze byt stanovena, jak nejmensi obeti - deti a vnoucata zdedi toto dedictvi nevery a zrady. To se jich hluboce dotyka a ovlivnuje jejich vnimani okolniho sveta. Rozbite domovy delaji rozbity svet.

Rozvod jako takovy je definovan jako pad. Recke slovo v Novem Zakone pro rozvod je ‘ apostasy ‘. Cirkev nemuze ucinit nic horsiho nez mit posledni znicujici efekt ve svete a v sireni Boziho kralovstvi nez kompromis moralky. Slovo naseho Pana zni pravdou, kdyz se ptal:

" Jaky prospech bude mit clovek, ziska-li cely svet, ale svuj zivot ztrati? A zac ziska clovek svuj zivot zpet?"

Kvas Farizeu

V zrcadle nevery Israele za dnu Jezise, podminky pro rozvod v cirkvi, spravne ukazane a dodrzovane, byly sireny pro jakykoliv duvod. Pokud jeden sbor odmital, znaje pravdu a neprijal ty, kdo zaprodali partnera, jiny sbor to ucinil a tak dale.

Cely scenar viden nezakryte je casovana bomba, ktera driv ci pozdeji zasahne kazdy dum. Je to jen Bozi milost, ze mnohe rodiny vydrzi tento utok.

Zni to neuveritelne, ze my, cirkev Jezise Krista, neverime v prisne monogamni manzelstvi jako jediny krestansky vzor, ale radeji v nejasnou, pokrokovou polygamii.

Nechavame krestany mit vic manzelu a manzelek jedine ne ve stejne dobe. Jaky je tu tedy rozdil? Je to cizolozstvo, jasne a jednoduche. Vsechna ‘ kazani ‘ vedou do opaku, je to pomala hra hudebni postele.

Jine evangelium je kazano

Kazda nemoc ve spolecnosti je dana a zesilena nemoralnosti a hrichy prijate cirkvi. Svet jenom nasleduje cirkevni vedeni. Oboje, cirkev a svet, jsou na te same ceste, smeru a pokud cirkev nebude presvedcena, aby se obratila zpet, oboje ceka ten samy osud.

Nemusime se bat o svet, Buh ho bude soudit. My mame soudit mezi sebou ty, kteri si rikaji ‘ Kristova nevesta. ‘ Jsme pouceni obratit se od starych cest a hledat Jeho pritomnost. Buh slibuje, ze bude-li Ho cirkev hledat celym srdcem, nalezne Ho.

Jezis ujistuje, ze rozvod a nove manzelstvi je hrich a ze cirkev nema mit na tom ucast. Jezis rika, ze neodpusteni druhym skonci vecnym nicenim. Horkost roste v cirkvi a poblaznila mnohe. Pavel poukazuje na to , ze pokud neprijmeme podivuhodnou silu lasky se vsim, co prinasi do nasich vztahu, zbytek je bezcenny a neplodny.

Cirkev nasleduje tu samou horkost, sobectvi, nesnasenlivost a neodpusteni k ukonceni krestanskeho manzelstvi. Tvari v tvar rozhodnemu pohrdani od zatvrzelych partneru se podridit Bohu a smirit se, pridavame posveceny hrich cizolozstva a noveho snatku.

"O, jak dobre upletenou siti my mavame, kdyz chceme podvest a sidit."

Zneuzivame Bozi Slovo a tim ignorujeme prikazani zakona lasky. Sejeme vitr a nyni sklizime vichrici.

Prave evangelium lasky – odpusteni

"Laska je trpeliva, laskava, nezavidi, laska se nevychlouba a neni domysliva. Laska nejedna necestne, nehleda svuj prospech, neda se vydrazdit, nepocita krivdy. Nema radost ze spatnosti, ale vzdycky se raduje z pravdy. At se deje cokoliv, laska vydrzi, laska veri, laska ma nadeji, laska vytrva. "
1. Kor. 13, 4-7

Laska Bozi je nejlepe vyjadrena v odpusyeni druhym. Pismo neustale opakuje, ze Buh ukazuje na nepritomnost odpusteni v nasem podile na neodpustenych hrisich. Jezis rekl:

"Nebot jestlize odpustite lidem jejich prestoupeni, take vam odpusti vas nebesky Otec. Jestlize vsak neodpustite lidem, ani vas Otec vam neodpusti vase prestoupeni. "
Mat. 6, 14-15

Ukazat krestanske odpusteni druhym je zakladni pozadavek, aby nam byly odpusteny hrichy Bohem. Kazdy, kdo drzi nepratelstvi, horkost a neodpusteni vuci druhym, jednoduse nemuze vstoupit do nebeskeho kralovstvi s Bozim odpustenim.

Jezis nam dal podobenstvi, priklad a pravni situace, abychom plne pochopili, co po nas Buh zada. Vstoupil do svateho svedectvi s naslednym:

"S kralovstvim nebeskym je to tak, jako kdyz se jeden kral rozhodl vyzadat ucty od svych sluzebniku. Kdyz zacal uctovat, privedli mu jednoho, ktery mu byl dluzen mnoho tisic hriven. Protoze mu je nemohl vratit, rozkazal ho pan prodat spolu s jeho zenou a detmi a se vsim, co mel a nahradit ztratu. Tu mu ten sluzebnik padl k noham a na kolenou prosil: ‘Mej se mnou strpeni a vsecko ti vratim.’Pan se ustrnul nad onim sluzebnikem, propustil ho a dluh mu odpustil.

"Sotva vsak ten sluzebnik vysel, potkal jednoho ze svych spolusluzebniku, ktery mu byl dluzen 100 denaru; chytil ho za krk a kricel: ‘Zaplat mi, co jsi dluzen!’ Jeho spolusluzebnik mu padl k noham a prosil ho: ‘Mej se mnou strpeni a zaplatim ti to.’ On vsak nechtel, ale sel a dal ho do vezeni, dokud nezaplati dluh. Kdyz jeho spolusluzebnici videli, co se prihodilo, velice se zarmoutili; sli a oznamili svemu panu vsecko, co se stalo. Tu ho pan zavolal a rekl mu: ‘ Sluzebniku zly, cely tvuj dluh jsem ti odpustil, kdyz jsi mne prosil, nemel ses take ty smilovat nad svym spolusluzebnikem, jako jsem se ja smiloval nad tebou?’ A rozhneval se jeho pan a dal ho do vezeni, dokud nezaplati cely dluh. Tak bude jednat s vami take muj nebesky Otec, jestlize ze srdce neodpustite kazdy svemu bratru. "
Mat. 18, 23 – 35

Tak dalece jak ma jeden odpustit a ma mu byt odpusteno,Jezis ukazuje nespocetne popisy od nepratel. V navodu pro ty, kdo nesou jeho jmeno, rekl:

"Slyseli jste, ze bylo receno: ‘ Oko za oko a zub za zub ‘. Ja vsak vam pravim, abyste se zlym nejednali jako on s vami, ale kdo te uhodi do prave tvare, nastav mu take druhou. A tomu, kdo by se s tebou chtel soudit o kosili, nech take svuj plast. Kdo te donuti k sluzbe na jednu mili, jdi s nim dve. "
Mat. 5, 38-41

V podstate Jezis zahrnuje vsechny mozne nepratele a prekazky, tak jak je ukazano v Jeho odpusteni na krizi vsemu stvoreni.

Jaka nenavistna akce ma byt odpustena, vypocitava vsechno – kradez, biti, lez, smilstvo, otroctvi a vsechno kolem. Ukazuje cesty, kde jsme byli a situaci nyni, jine vedeni, ktere je normalni v zdvorile a slusne spolecnosti.

"Slyseli jste, ze bylo receno: ‘ Milovati budes blizniho sveho a nenavidet nepritele sveho.’

"Ja vsak vam pravim: ‘ Milujte sve nepratele a modlete se za ty, kdo vas pronasleduji, abyste byli syny nebeskeho Otce; protoze On dava svemu slunci svitit na zle a dobre, dest posila na spravedlive a nespravedlive.

"Budete-li milovat ty, kdo miluji vas jaka vas ceka odmena? Coz take celnici necini totez? A jestlize zdravite jenom sve bratry, co cinite zvlastniho? Coz take pohane necini totez? Budte tedy dokonali, jako je dokonaly vas nebesky Otec."
Mat. 5, 43-48

V pohledu na pocet odpusteni jeden druhemu, ukazuje na to, ze nepodminene odpusteni nema konce - 7 x 70 do nekonecna. A co se tyce kriterii, abychom byli schopni odpustit, neni zadne, vyjma jedne podminky, ze je zde urazka, aby se nemohlo cinit pokani. Jak dalece tedy my, jako krestane mame jit v otazce odpousteni zrady manzela ci manzelky? Odpoved je jednoducha – tak dalece jak je treba, abychom je nevinili z bolesti, zraneni a odmitani, zklamani a ztracenych let. Tedy tak dalece…. A tohle mame ucit ty, kteri slouzi druhym. Neni vyjimek!!!

Jezis varuje:

"Nedomnivejte se, ze jsem prisel zrusit zakon nebo proroky, neprisel jsem zrusit, ale naplnit.

"Amen pravim vam: Dokud nepomine nebe a zeme, nepomine jedine pismenko ani jedina carka ze zakona, dokud se vsechno nestane. Kdo by tedy zrusil jedine z techto nejmensich prikazani, a tak ucil lidi, bude v kralovstvi nebeskem vyhlasen za nejmensiho; kdo by je vsak zachovaval a ucil, ten bude v kralovstvi nebeskem vyhlasen velkym. Nebot vam pravim: nebude-li vase spravedlnost o mnoho presahovat spravedlnost zakoniku a farizeu, jiste nevejdete do kralovstvi nebeskeho."
Mat. 5, 17-20

Jak je tomu v praxi? V nasem odpousteni nechame moc Ducha Svateho jit skrze nas k tomu, kdo ji nejvice potrebuje, tomu padlemu. Kde je zmena? Zatvrzelost srdce, hrich a vstup do vecnosti neodpusteni. Tak jako nam nebylo neodpusteno. To je to.

Dobry umysl

Drazi bratri a sestry v Kristu, tak Jako cirkev, ani my nechceme upadnout do Satanovy lecky. Sestoupili jsme z rovne a uzke cesty do hlubokeho prikopu, kdyz jsme zkusili byt vsim pro vsechny. Verili jsme, ze lze smisit Bozi reseni se svetskym. Byla to chyba. Neodvazujme se rici, ze nam Buh daval odvahy k tomuhle smeru, nebot Buh prece neni pokousen hrichem. Cirkev byla svedena stranou a ovlivnena zlym, nevyznanym hrichem a smilstvem.

Odcitanim primeho uceni a instrukci naseho Pana a Jeho apostolu a nasledkem toho produkovanim spatneho ovoce, moderni cirkev cini zlo v ocich Pana. Vedeme mnohe stranou. Tim nyni hledime na hrozne nasledky naseho hrichu.

Restorace

Vsechny nase hrichy jsou vymazany a usmireny krvi Jezise Krista, pokud nase pokani je uprimne a opravdove. Tak jako cirkev hresila verejne, tak take se musi verejne kat. Zpoved znamena, ze Bozi pravda musi byt vyhlasena a stejne tak taky nase neposlusnost. Jak je znamo:

"Jestlize doznavame sve hrichy, On je tak verny a spravedlivy, ze nam hrichy odpousti a ocistuje nas od kazde nepravosti. "
1. Jan 1, 9

Pokani znamena, ze se musime odvratit od hrichu a nasledovat Bozi cestu, to znamena, ze cirkev musi odmitnout uznat a umoznit dalsi dalsi rozvody a nove snatky rozvedenych lidi.

Bozi milost

"Buh nas spasil a povolal svatym povolanim ne pro nase skutky, nybrz ze sveho rozhodnuti a z milosti, kterou nam daroval v Kristu Jezisi pred vecnymi casy. "
2. Tim. 1, 9

Ujisteni musi byt provedeno v opatrne aplikaci Bozi lasky a zakona. Povoleni musi byt dano pro velky pocet ruznych okolnosti bez znasilnovani Bozich prikazani. Nebude to lehke, ale my mame Bozi pozehnani a ucinnou spolupraci a ucast Ducha Svateho. Mame v Bibli priklad,co se stalo, kdyz mnozi v Israeli znasilnovali Bozi prikazy a zenili se ci vdavaly dle sve vule. Ezra potom pod Bozim vedenim prikazal, aby tyhle vsechny snatky byly zruseny.

Zijeme ve veku milosti a milost je jen tehdy, je-li v souladu s Bozi vuli a Jeho urcenymi prikazy zapsanymi v Bibli. Osobni zhodnoceni individualniho rozvodu a noveho manzelstvi je v protikladu s Bozi vuli. Tocime se dokola, ja osobne citim, ze je to Bozi rada v prirozenosti manzelske smlouvy.

Cirkev by mela padnout na tvar pred svatym Bohem a hledat nadprirozenou moudrost, jak rozmotat ten zmatek, ktery jsme ucinili v zivotech nasich rodin.

Buh odpusti minule viny na zaklade uprimne zpovedi a praveho pokani, ale nebude tolerovat stalou neposlusnost. Nase autorita jako cirkve nesmi povolovat dale se sirici neposlusnost ci zadostivost hresit.

Tak jak rekl Pavel Titovi:

"Ukazala se Bozi milost, ktera prinasi spasu vsem lidem a vychovava nas k tomu, abychom se zrekli bezboznosti a svetskych vasni, zili rozumne, spravedlive a zbozne v tomto veku a ocekavali blazene splneni nadeje a prichod slavy velikeho Boha a naseho Spasitele Jezise Krista. On se za nas obetoval, aby nas vykoupil ze vseho hrichu a posvetil za svuj vlastni lid, horlivy v dobrych skutcich. Tak mluv, napominej a presvedcuj se vsim durazem. Nikdo at tebou nepohrda."
Tit. 2, 11 - 15

Nase shromazdeni jsou plna tech, kdo vedome ci nevedomky prekrucuji Bozi primy prikaz co se tyce rozvodu a manzelstvi. Je zde mnoho dobrych krestanu, kteri maji jiny pohled na to, jak ma byt cirkev reformovana a jdou kupredu s jasnosti a svatosti. Nikdo je ale neposloucha.

Buh je milosrdny a odpoustejici, spravny a spravedlivy ve vsem, co cini. Opravuje a tresta ty, ktere miluje a napravuje jejich cesty. Protoze nas miluje, napravuje nas. Je ochoten odpustit, ocistit a vylit svou milost . Vse co mame ucinit je - vyznat sve hrichy, kat se, jit a nehresit vice.

Nejsme svobodni zit ve hrichu a neposlusnosti, ale je nam dana milost byt prizpusobeni obrazu Jeho Syna. Je tedy nezbytne varovat ty, kteri se chteji vzit, zatimco jejich puvodni partner dosud zije, ze jsou v stalem cizolozstvu dle Pisma a musi se kat vyznanim tohoto hrichu a opustit tento vztah. Musime rici, ze je to hrich mit novy snatek za techto podminek,protoze tohle tvrzeni zustava hrichem po obradu. Uceni o milosti, ktera se prizpusobuje ci ospravedlnuje pokracujici hrich neni od Boha, ale je ucenim demonu.

Nasi predkove modernich protestanskych sboru by byli zdeseni, kdyby videli tyhle zmeny a spatne uceni o Bozi milosti, ucit a praktikovat v mnohych evangelickych sborech dnes. Vmnoha pripadech moralni standart urceny temi, kdo si rikaji dnes krestane, je mnohem nizsi nez mezi temi, kdo prohlasuji, ze nebyli krestane jeste nedavno.

Stret zajmu

Mnozi uprimni verici studujici tohle uceni mohou byt osobne dotceni ci se citit spatne souzeni nebo odsouzeni, protoze oni sami jsou rozvedeni a znovu zenati ci vdane, nebo clenove jejich rodin jsou. Mnozi farari, kazatele a knezi se zachovali spatne v teto otazce. To je to cele.

Neni umyslem tohoto ‘ Volani po zmene ‘ ukazat prstem na nekoho ci soudit nekoho osobne, ale nemuzeme jinak, nez byt otevreni ke zmene. Vsichni jsme na jedne lodi. Ale nejde tu jen o nas…

…Jde take o ne

Prosim, pohledte na vsechna manzelstvi ve svem sboru, spojte se s nimi ve sve mysli a premyslejte, kdo z nich by eventuelne mohl byt rozveden ( a ) v pristich 5, 10, 15 ci 20 letech? A kdo by byl novy partner pro neho ( ni ).

Nezapomente ani na ty male! Pohledte tez na ne! Vezmete kazde druhe dite, ne lepe kazde druhe ze tri a nyni uvazujte, ze je z rozbiteho domova a rozpadleho manzelstvi se vsemi nasledky pro ne.

Nezapomente, co Jezis rekl o nasi zodpovednosti v peci o deti v evangeliu dle Matouse:

" Jezis zavolal dite, postavil je doprostred a rekl: ‘ Amen, pravim vam, jestlize se neobratite a nebudete jako deti, nevejdete do kralovstvi nebeskeho. Kdo se pokori a bude jako toto dite, ten je nejvetsi v kralovstvi nebeskem. A kdo prijme jedine takove dite ve jmenu mem, prijima mne. Kdo by svedl ke hrichu jednoho z techto nepatrnych, kteri ve mne veri, pro toho by bylo lepe, aby mu povesili na krk mlynsky kamen a potopili ho do morske hlubiny."
Mat. 18, 2 – 6

Neotresitelna duvera

Richard Baxter ( 1615 – 1691 ) vikar v Kidderminsteru, evangelista a spisovatel, je znam jako jeden z velkych cirkevnich reformatoru. Kdyz popisuje stav cirkve v r. 1656, ucinil smutne zjisteni o smysleni mnoha krestanu, ktere znal.

Lkal nad tim, jak mohou chodit do kostela s virou na kazde shromazdeni, slyset evangelium znovu a znovu bez opravdoveho porozumeni a aplikovani v zivote. Ve svem dile " Reformovany farar " napsal:

"Ale mnozi z nich maji neotresitelnou duveru v Krista, verice, ze je omluvi, ospravedlni a spasi, zatimco jejich srdce patri svetu a ziji telem. A tohle vsechno se bere za ospravedneni virou." (c)

Nalehava zadost

"Moji mili krestane, verim Bohu, ze s vami mluvi ve svem Slovu. Nemam odpovedi na vse, co presne udelat ci jak. Odpoved neni tak vzdalena, pokud ovsem cirkev se bude ptat na spravnou otazku. Tedy, nalehave vas prosim hledat Slovo Bozi a jit do Neho pro odpovedi. On slibil dat moudrost tomu, kdo hleda a verte, ze On existuje a ze odmeni kazdeho, kdo Ho pilne hleda."

Dolni linie

Dokud nebudeme nenavidet rozvod tak, jak ho nenavidi Buh v knize Malachias, cirkev bude stale na opacne strane, bojovat s Bohem. Buh nedopustil rozvod a nove manzelstvi pro nikoho. Neni to Jeho zjevena vule. Naopak, vsechna zbozna prani a nezalezi na tom, zda nesouhlasi ci ne s tim, co bylo uceno a praktikovano bez ohledu na to, jak maly je vyber, jsou prisne zakazana Slovem Bozim za vsech okolnosti. Jezis rekl:

"Nemyslete si, ze jsem prisel na zem uvest pokoj, neprisel jsem uvest pokoj, ale mec. Nebot jsem prisel postavit syna proti jeho otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni. A nepritelem cloveka bude jeho vlastni rodina. Kdo miluje otce nebo matku vic nezli mne, neni mne hoden; kdo miluje syna nebo dceru vice nezli mne, neni mne hoden.

"Kdo nenese svuj kriz a nenasleduje mne, neni mne hoden. Kdo nalezne svuj zivot ztrati jej, kdo ztrati svuj zivot pro mne, nalezne jej."
Mat. 10, 34 – 39

Tak jako tomu bylo vzdy uz od pocatku, je to osobni rozhodnuti, zda verit Bohu a poslouchat Ho, ci jit s temi, kdo Mu odporuji a protestuji. Stejne tak, jak byl poprve Buh vydan zkousce, otazka trva:

" Doopravdy? Doopravdy to Buh rekl…? "

Dekuji

Dekuji vam za vas cas k precteni a uvazovani nad timto volanim po zmene. Pokud jsem nekoho urazil, ponizene prosim, at jde s tim pred Pana. Doufam, ze ti, kdo nesouhlasi, chapou nalehavost cirkevniho problemu a ukazi mi, kde me pochopeni Bible je slabe nebo mylne. Verim, ze vsichni hledame Bozi vuli tak, abychom byli pouzitelni jako nastroj Jeho spravedlnosti. Chci jen vyvysovat Pana.

Nepredpokladam, ze Buh mi dal vice svetla v teto veci, nez dal druhym bratrim a sestram, jen hlubokou touhu byt Mu verny a vzit zpet uzemi nam ukradena jinymi.

Prosim, poslete mi email s kazdou otazkou, opravou ci zkoumanim, ktere mate. Prosim o Bozi pozehnani a milost tak, jak my jdeme k Nemu s otevrenym srdcem a zkrousenym duchem. Pokoj Pane bud s vami se vsemi.

Stephen W. Wilcox

Email Stephen Wilcox (English Only Please)

Autorova poznamka :

Tato ucena uvaha je sirena v krestanske cirkvi bez ohledu na denominace, narodnost ci jazyk. Nasledne, vsechny pokusy jsou ucineny, aby zjednodusili obsah tak, aby byl srozumitelny co nejvice.

Nasledne, vsechny Biblicke verse jsou z ceskeho ekumenickeho prekladu. Je dobre, kdyz vsechny biblicke preklady jsou srovnavany s puvodnim reckym a hebrejskym textem.

(a) Shromazdeno a usporadano Klasickou krestanskou knihovnou. Vsechen pouzity material je verejne pristupny a smi byt volne kopirovan.

(b) od Saint Anselm Abbey. Prelozeno bratrem Andrew Thorton , OSB, pro Saint Anselm stredni skolu a humanitni program, kniha 4., vydani 6., stranky 421 – 428. Pouzito se svolenim.

( c ) Citovano z ‘ Refomovany farar ", publikovano poprve 1656. Pouzito z vydani roku 1999, publikovane v Prapor pravdive viry , Edinburg, Scotland. Psani od Richarda Baxtera je ve verejne oblasti.

( d ) V souhlase se statistikym vyzkumem provadenym ‘Barna Research Group" . Ctenari mohou jit do www.Barna.org pro dalsi detaily.

( e ) Vsouhlase se statistikou v casopise " Dnesni krestanstvi". Ctenari mohou hledat ve website:
www.christianitytoday.com pro dalsi detaily.